Arama
Andante Sayı 81
Kategori DERGİ/Andante
Firma Andante
Tanıtımlar Merhaba, Haziran sayımızda ilk cümlelerime “Sanat özgürdür ve özgür kalacaktır.” diye başlamak ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 64’üncü maddesini hepimize hatırlatmak istiyorum: “MADDE 64-Devlet, sanat faaliyetlerini ve sanatçıyı korur. Sanat eserlerinin ve sanatçının korunması, değerlendirilmesi, desteklenmesi ve sanat sevgisinin yayılması için gereken tedbirleri alır.”
Hayli sıcak bir gündemin içinde olduğumuz şu günlerde, 21 Mayıs Salı gecesi düzenlediğimiz 4’üncü Donizetti Klasik Müzik Ödülleri töreni sevgi ve barış dolu geçti. Ödül kazanan tüm sanatçılarımızı bir kez daha kutluyor, Donizetti Klasik Müzik Ödülleri törenimizde emeği geçen herkese ve bu arada tüm destekçilerimize teşekkür ediyor; törenimize katılamayanlar için hazırladığımız bu sayıdaki mini dosyamızı beğeneceğinizi umuyorum.
Bu yıl 6 Temmuz-16 Ağustos günleri arasında yapılacak olan Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali’nin azimli ve çalışkan sanat yönetmeni Eren Levendoğlu’nu, hem hazırladığı program hem de Gümüşlük Müzik Akademisi adı altında genç sanatçılarımıza sunduğu imkânlar için tebrik ediyor, nice yıllar devamını diliyorum.
Bu ay yazarlarımız çok değerli isimlerle söyleşiler yaptılar. 11-17 Kasım 2013 tarihleri arasında Notre Dame de Sion Lisesi’nde düzenlenecek olan Uluslararası Piyano Yarışması’nın mimarlarından piyanist-besteci Stéphane Blet ve piyanist Ayşegül Sarıca ile Güray Başol'un; 2011'de kurulan Diyarbakır Oda Orkestrası’nın arkasındaki isim olan Serhat Atalay ile Hadi Özyaşar'ın ve günümüzün önemli çellistlerinden Jiri Barta ile Burç Balcı’nın samimi söyleşilerini keyifle okuyabilirsiniz. Bundan tam 100 yıl önce alenen politikleşen unutulmaz bahar gecesinde, müziğin bir anlığına da olsa mevcut düzeni altüst edecek noktaya getirebilecekken neden etmediği konusunu irdeleyen yazarımız Norman Lebrecht, Bahar Ayini’ni geriye yönelik bir anormallik olarak nitelendirdiği yazısıyla yine dikkatleri üzerine çekecek. Tarihin ipuçlarından sürdüğü izlerle, II. Abdülhamid’in 1891 yılının Mayıs ayındaki bir Cuma selamlığında konser veren Viyana Erkekler Korosu’nun İstanbul macerasını değerli yazarımız Emre Aracı bir müzik dedektifi edasıyla anlatırken Dr. Halil Tekiner Gustav Mahler’in yaşam hikayesine ilginç bir yolculuğa çıkarıyor hepimizi. Mahler’in aşka bakışını ve 'Kutsal Meryem Kompleks’ini ele aldığı yazısını bir solukta okuyacağınızı düşünüyorum. Öte yandan, Ayşe Öktem “Romantik bir dramın lanetlenmiş, trajik kahramanı: Rigoletto” başlıklı yazısı ile Verdi’nin bu popüler eserine geniş bir bakış açısı kazandırıyor. Süreyya Operası’nda sahnelenen Önce Müzik Sonra Söz-Opera Müdürü performanslarını değerlendiren Üstün Akmen'e, Londra Royal Opera House’da izlediği La Bayadere balesi kritiği ile Simge Burhanoğlu'na, Gustav Kuhn’un 1997 yılından beri düzenlediği ve bugün bir fenomene dönüşen Erl Tirol Festivali üstüne gezi yazısıyla Serhan Bali ve tüm yazarlarımıza teşekkür ediyorum.

Bu sayıyla birlikte ücretsiz olarak sunduğumuz 41’inci İstanbul Müzik Festivali ekimizi de beğeneceğinizi umuyor, barış dolu güzel günler diliyorum.

Ahu Ünalp
Format 1 DERGİ
Yorumlarınız
Yorum yazmak için lütfen üye olun
Fiyatı 7,00 TL (KDV Dahil)
 
Lütfen Kullanıcı Girişi Yapınız
Kullanıcı Girişi
- Yeni Üye Ol
- Şifremi Unuttum
Beni Hatırla
   
Gizlilik İlkesi & Yardım
Mikrop Gramofon
Akçaağaç Sokak No:1/1A Acıbadem/İstanbul
Tel : +90 216 545 0386
GSM : +90 532 343 9328
Fax : +90 216 326 3920
Email : info@mikropgramofon.com

(C) Tüm Hakları saklıdır. 2005, Mikrop Gramofon
Designed by Kalmera.net
Trusted SSL Certificate