Arama
Andante Sayı 80
Kategori DERGİ/Andante
Firma Andante
Basım Yeri ve Tarihi 2013
Tanıtımlar Ilık bahar mevsimini yaşamaya başladığımız şu günlerde yeni sayımızla karşınızdayız. Aramızdan ayrılışının beşinci yılında, Mayıs sayımızın kapağını onurlandıran Leyla Gencer’in ölümsüz sanatına ithafen, Serhan Bali ve Ayşe Öktem ile bir dosya hazırladık. Ben, '20’inci yüzyılın son divası', namı diğer “La Diva Turca”nın hayatını sizlere fotoğraf kareleriyle sunmaya çalışırken, kendimi Leyla Hanım’a bir mektup yazarken buluverdim. Serhan Bali, Gencer'in 'korsan' kayıtlarını detaylı bir incelemeye tabi tutmanın yanı sıra sanatçımızın yakın dostu Mirella Freni ile bir söyleşi gerçekleştirdi. Leyla Gencer’in gün ışığına çıkardığı Caterina Cornaro operasını ise Ayşe Öktem kaleme aldı. Mini dosyamızı beğeneceğinizi umuyorum.

Dergimizin 21 Mayıs Salı akşamı düzenleyeceği 4. Donizetti Klasik Müzik Ödülleri töreni ve gala konserine çok az bir süre kaldı. Jürimizin büyük bir bölümü oylarını kullandı, halkoylaması ise sürüyor. ''Yılın Klasik Müzik Sanatçısı'' ve ''Yılın Klasik Müzik Topluluğu''nu seçmek için www.andante.com.tr adresimizden yayın yapan web sitemize girerek oylarınızı kullanabilir ve camiamızın sonuçlarını merakla beklediği bu heyecan verici organizasyona sizler de dahil olabilirsiniz.

Andante’nin jüri üyesi olduğu ICMA’nın Milano Oditoryumu’nda yapılan 2013 Uluslararası Klasik Müzik Ödülleri gecesinde yaşananlara tanık olmak ve ödül alan kayıtları yakından tanımak isterseniz, Serhan Bali’nin kaleme aldığı satırları okumanızı öneririm.

Bu ayki köşesinde yayımladığımız ''Büyük bir besteci rezilin tekiyse'' başlıklı yazısıyla Norman Lebrecht yine tüm dikkatleri üzerine çekecek gibi görünüyor. Renkli bir hayat süren, besteler yapan, kadınların bu alanda söz sahibi olmadıkları yıllarda aralarında Gounod, Liszt ve Elgar olmak üzere dönemin önemli müzik insanları ile tanışan orkestra şefi Kontes Lady Radnor’un hayatı değerli kalemimiz Emre Aracı’nın köşesinde sizleri bekliyor. İlgiyle okunan ''Nasıl Öldüler'' köşemizin sahibi Dr. Halil Tekiner ise bu ay çok ilginç bir konuya, Paganini’nin bağ dokusu hastalığına parmak basıyor. Sanatçının keman tekniğinde eriştiği zirvenin, doğuştan gelen yeteneğinin yanı sıra parmak üst eklemlerini yana doğru hareket ettirebilmesine imkan veren Ehler-Danlos Sendromu olarak bilinen doku hastalığından kaynaklandığı gerçeğiyle okurlarını başbaşa bırakıyor yazarımız Tekiner. Eğitim köşemizin baştacı Buğra Gültek ise bu sayımızda piyanonun ergonomik bir çalgı olup olmadığı konusunu işliyor. Midori-Özgür Aydın ikilisinin efsanevi Carnegie Hall’da verdikleri konser üzerine izlenimlerini kaleme alan Zekeriya Aydın’ın yazısı ve aramıza yeni katılan uluslararası eleştirmenimiz Jens F. Laurson’un da katkıda bulunduğu Kayıt Masası sayfalarımız ile size başbaşa bırakıyor, keyifli okumalar diliyorum.

Ahu Ünalp
Format 1 DERGİ
Yorumlarınız
Yorum yazmak için lütfen üye olun
Fiyatı 7,00 TL (KDV Dahil)
 
Lütfen Kullanıcı Girişi Yapınız
Kullanıcı Girişi
- Yeni Üye Ol
- Şifremi Unuttum
Beni Hatırla
   
Gizlilik İlkesi & Yardım
Mikrop Gramofon
Akçaağaç Sokak No:1/1A Acıbadem/İstanbul
Tel : +90 216 545 0386
GSM : +90 532 343 9328
Fax : +90 216 326 3920
Email : info@mikropgramofon.com

(C) Tüm Hakları saklıdır. 2005, Mikrop Gramofon
Designed by Kalmera.net
Trusted SSL Certificate