Arama
Andante Sayı 79
Kategori DERGİ/Andante
Firma Andante
Basım Yeri ve Tarihi 2013
Tanıtımlar Milattan önce 17 ya da 18’inci yüzyıllarda zaman ne kadar hızlı akabilirdi bilemiyoruz, ancak eski bir Hitit duası şöyle başlar: “Tanrım beni yavaşlat! Aklımı sakinleştirerek kalbimi dinlendir... Zamanın sonsuzluğunu göstererek bu telaşlı hızımı dengele… Günün karmaşası içinde, bana sonsuza kadar yaşayacak tepelerin sükunetini ver! Sinirlerimdeki ve kaslarımdaki gerginliği, derin belleğimde yaşayan akarsuların nameleriyle yıka, götür!” Andante'nin genel yayın yönetmenliği görevini Serhan Bali’den devralmadan önce zaman zihnimde haftalar biçiminde akarken artık aylık periyotta akmaya başladı. 79’uncu sayımızı hazırladığımız günlerde ofise doğru yürüdüğüm bir sabah, ''Tanrım beni yavaşlat'' diye dua ederken buldum kendimi. Her ay bir dağın zirvesine doğru yürüyüşe çıkıp ''işte yeni bir sayı ile karşınızdayız…'' demenin heyecanını henüz içimde yaşıyorken bir sonraki zirveye çıkmak için hazırlanıyor olmayı şimdilerde tecrübe ediyorum. Serhan Bali’nin 10 yıldır nasıl bir metanet ile klasik müzik dünyamız için çalıştığını şimdi daha iyi anlıyorum. Bizi yaşatan müzik sevgisine ve Nisan sayımızda emeği geçen tüm dostlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Hissetmişsinizdir, editör bu ay pek bir duygu yüklü… Gelecek ay dördüncüsünü düzenleyeceğimiz Donizetti Klasik Müzik Ödülleri için geri sayım da başladı. Jüri üyelerimizden gelen oy pusulalarını merakla açıp sonuçları dev listemize kaydettikten sonra Serhan Bali’ye gönderirken bu yılın organizasyonunun bir önceki yıldan da daha iyi olması için başka neler yapabiliriz diye düşünüyorum. Donizetti Klasik Müzik Ödülleri klasik müzik dünyamız için adeta bir şölene dönüştü. 21 Mayıs Salı akşamı Rahmi Koç Müzesi'nde yine tek yürek olup başarılı sanatçılarımızı alkışlayacağımız gecenin ardından Serhan Bali’nin hepimize bir sürprizi olacak, fakat bu güzel sürprizi pek yakında kendisinden duymanızı arzu ediyorum…

Nisan sayımızda müzik tarihinin en büyük devrimcilerinden Richard Wagner’in 200’üncü doğum yılı anısına özel bir dosya hazırladık. Andante'nin ilk sayılarında değerli yazılarını okuduğunuz Erhan Altunay beni kırmayarak Wagner’in eserlerindeki mitolojik altyapıyı en saf hali ile kaleme aldı. Wagner’in rüyasında bile göremeyeceği ilginç olayları Emre Aracı tarihin derinliklerinden günümüze getirdi. Bestecinin antisemitizmi üzerine yazısıyla Mert Karabey, torunu Katharina Wagner’le yaptığı samimi söyleşi ile Serhan Bali, Bayreuth Festivali hakkındaki yazısıyla Feyzi Erçin, Georg Solti’nin üzerine çok kalem oynatılmış Ring kaydı üzerine fikirleri ile Tonguç Çağın, Wagner’in aşk adına diktiği dev anıtı Tristan ve Isolde operasını anlatımıyla Ayşe Öktem, bestecinin Venedik’te ölümünü kaleme aldığı yazısı ile Halil Tekiner dosyamıza emek veren isimler oldular.

Ali Ergur, Armağan Ekici, Buğra Gültek, Ela Oktay, Hadi Özyaşar, Norman Lebrecht, Mehmet Ergüven, Şefik Kahramankaptan, Tufan Türenç, Selen Yılmaz ve Zekeriya S. Şen’e çok teşekkür ediyorum. Wagner dosyamızın epeyi yer tutmasından dolayı yazılarını bu sayıda yayımlayamadığımız için Simge Burhanoğlu, Tolgahan Çoğulu, Tunçel Gülsoy, Yalçın Akyıldız ve Yakup Kıvrak’tan özürlerimi kabul etmelerini rica ediyorum.

Biraz mutluluk, biraz da telaş duyguları içeren bir editör yazısı oldu bu sefer. Nisan yağmurları gibi kısa süren hayatımızda, bir de böyle bir yazı oluversin dergimizde… Barış dolu iyi dileklerimle.

Ahu Ünalp
Format 1 DERGİ
Yorumlarınız
Yorum yazmak için lütfen üye olun
Fiyatı 7,00 TL (KDV Dahil)
 
Lütfen Kullanıcı Girişi Yapınız
Kullanıcı Girişi
- Yeni Üye Ol
- Şifremi Unuttum
Beni Hatırla
   
Gizlilik İlkesi & Yardım
Mikrop Gramofon
Akçaağaç Sokak No:1/1A Acıbadem/İstanbul
Tel : +90 216 545 0386
GSM : +90 532 343 9328
Fax : +90 216 326 3920
Email : info@mikropgramofon.com

(C) Tüm Hakları saklıdır. 2005, Mikrop Gramofon
Designed by Kalmera.net
Trusted SSL Certificate