Arama
Andante Sayı 74
Kategori DERGİ/Andante
Firma Andante
Tanıtımlar Klasik müziğin tabiatı üzerine düşünürken, her “klasik kültür” olgusunun ahlaki birer sureti olduğunu; insan davranışlarının yoğunlaşıp, anlamlı eylemlere dönüşen örneklerini kendimce tasniflemeye çalışıyordum. Corelli’nin trio sonatlarındaki zarafetin, Mozart’ın coşkusundaki şehvetin ya da Bach’ın müziğindeki her an ölmeye hazır sükunetin ardında her daim ölümsüz bir neş’e olduğunu ve bu neş’eyi hissederek üsluplarımızın nasıl etkilendiğinin idrakine varmak üzereyken, birden Kasım ayı geliverdi… Yeni sayımızı hazırlarken hem bu detaylar içinde kaybolmuş, hem de detaylardan oluşan bütünü, her türlü ekonomik olumsuzluğa rağmen yeni bir sayı olarak sizlerle paylaşabilmenin sevinci içindeyim.

Rahşan Apay’ın orkestra şefi İbrahim Yazıcı ile yaptığı söyleşide sanatçımızı daha yakından tanıyacaksınız. Norman Lebrecht, Benjamin Britten’ın doğumunun 100’üncü yılı etkinlikleri vesilesiyle kaleme aldığı yazısında, “İngiltere’nin gelmiş geçmiş en nüfuzlu bestecisi” olarak nitelendirdiği besteci ve eserleri hakkındaki keskin gözlemlerini dile getiriyor. Aramıza yeni katılan yazarımız Emre Üçöz, yıllardır tartışılan “konserlerde alkış” konusuna değinerek, önemli yorumcuların görüşlerini bizlerle paylaşıyor. Mehmet Ergüven’in Türkocağı ve Süreyya Operası’nın bağımsız müdürlüğe çevrilmesi konusundaki görüşlerini dile getirdiği yazısı yine ses getirecek… Değerli yazarımız Emre Aracı’nın kaleminden bir dönemin hayranlık uyandıran prima donna’larından Blance Arral’ın İstanbul’a gelişi ve Sultan II. Abdülhamid’in huzurunda verdiği temsile dair satırları okurken o günleri yaşayacaksınız.

Aydın Büke’nin Müzikte “Sturm und Drang” akımını inceleyen yazısını; Feyzi Erçin’in Hollanda’da yaşayan soprano Aylin Sezer ile yaptığı söyleşiyi; Ersin Antep’in İstiklal Marşı’nın telif sorunlarını büyüteç altına aldığı makalesini; Halil Tekiner’in büyük besteci Mozart’ın ölümünün ardındaki gerçekleri dile getirdiği sayfaları; Sami Kısaoğlu’nun ilgi çekici John Cage sözlüğünü; Tonguç Çağın’ın geçtiğimiz yüzyılın ünlü şefi Georg Solti’yi tanıttığı yazısının birinci bölümünü; yine yeni yazarlarımızdan Simge Burhanoğlu’nun Süreyya Operası’nda sahnelenen Hurrem Sultan balesine dair değerlendirmesini ve daha nice ilginç konuların yanı sıra, sizler için hazırladığımız üç ayrı ek çalışmamızı da ilgiyle okuyacağınızı umuyoruz. Fazıl Say’ın sanat yönetmeniliğinde gerçekleşecek olan 13. Uluslararası Antalya Piyano Festivali eki, Opera Bale Gazetesi ve rakipsiz eleştirmen kadromuzun değerlendirmelerinin yer aldığı Kayıt Masası eki ile yine karşınızdayız… Hepinize müzik dolu günler, iyi okumalar diliyorum…

Ahu Ünalp
Format 1 DERGİ
Yorumlarınız
Yorum yazmak için lütfen üye olun
Fiyatı 7,00 TL (KDV Dahil)
 
Lütfen Kullanıcı Girişi Yapınız
Kullanıcı Girişi
- Yeni Üye Ol
- Şifremi Unuttum
Beni Hatırla
   
Gizlilik İlkesi & Yardım
Mikrop Gramofon
Akçaağaç Sokak No:1/1A Acıbadem/İstanbul
Tel : +90 216 545 0386
GSM : +90 532 343 9328
Fax : +90 216 326 3920
Email : info@mikropgramofon.com

(C) Tüm Hakları saklıdır. 2005, Mikrop Gramofon
Designed by Kalmera.net
Trusted SSL Certificate