Arama
Andante Sayı 72
Kategori DERGİ/Andante
Firma Andante
Tanıtımlar Merhaba,

“Türkiye’nin Klasik Müzik Dergisi” Andante’nin Eylül 2012 tarihli 72’inci sayısının kapağında, değerli keman sanatçısı ve orkestra şefi Hakan Şensoy yer alıyor. 35 yıllık müzik serüvenini bizlerle paylaşan Şensoy, Serhan Yediğ ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdi. Bu sayımızdaki önemli söyleşilerimizden birini de; Zeynep Üçbaşaran ile yaptık. Liszt’in 1847 İstanbul ziyareti programının, 165 yıl sonra Zeynep Üçbaşaran tarafından seslendirilmesine Budapeşte’de konuk olan Şefik Kahramankaptan sanatçımız ile kapsamlı bir sohbet gerçekleştirdi.

Aramızdan zamansız ayrılan, camiamızın nazik ve başarılı yöneticisi Meriç Soylu anısına Aydın Büke‘nin kaleme aldığı yazısı ile Meriç Soylu’yu bir kez daha sayfalarımızda andık. D-Marin ve Turgutreis Festivali’nden iki olağanüstü konserin ayrıntılarını yazarımız Tufan Türenç yazdı. Norman Lebrecht bu sayımızdaki köşesinde, Bayreut Festivali’ne gitmeme kararlığını bozarak, “Wagner Tapınağı”ndan “temkinli” izlenimlerini bizlerle paylaşırken Mehmet Ergüven ise “Mopera” dersem çık, “opera” dersem çıkma başlıklı yazısında Devlet Opera Balesi’nin elindeki olanakları verimli kullanması konusuna parmak bastı.

Hiç bilinmeyen yönleriyle Benjamin Britten’ın İstanbul ve Ankara ziyaretleri değerli yazarımız Emre Aracı tarafından kaleme alındı; Milliyet Gazetesi arşivlerinden temin ettiğimiz 1955 yılı gazete küpürleri ile Aracı’nın bu makalesi sizleri bir zaman yolcuğuna çıkaracak. Uğur Aslan, genç orkestra şefimiz Orçun Orçunsel ile hedefleri üzerine ilgiyle okuyacağınız bir söyleşi gerçekleştirdi. Ersin Antep İKSV’nin 40. yılında eğitim alanında ürettiği projeler hakkındaki görüşlerini bizlerle paylaştı. Çağdaş Türk Müziğinin önemli öncülerinden İsmail Zühtü’nün İzmir’deki son günleri Yaşar Ürük tarafından ele alındı. Usta yazarımız Yakup Kıvrak eğitimcilik deneyimlerinden yola çıkarak “Türk El Sisteması” başlıklı yazısının ilki ile geçmişten günümüze olan düşüncelerini aktardı. Jacques Fromental Halevy’nin adını yaşatan tek opera olan Yahudi Kız (La Juive) Ayşe Öktem’in seçkin kaleminden sayfalarımızda yerini aldı.

Yüksek Sadakat köşesinin mimarı Tunçel Gülsoy, değerli müziksever Ali Günşar ile gerçekleştirdiği samimi söyleşisini bizlerle paylaştı. Yılın nitelikli organizasyonlarından biri olarak belleklere kazınan İKSV’nin “Nederlands Dans Theater” izlenimlerini Serpil Murtezaoğlu’nun kaleminden, yaz mevsiminin üç güzel etkinliği olan “Türkiye 6. Gitar Buluşması – Bilkent Gitar Günleri”, “8. D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali” ve “Klasik Keyifler” izlenimlerini ise Şefik Kahramankaptan’ın kaleminden sayfalarımızda yerini aldı.

Değerli sanatçımız ve müzik eğitmeni Ece İdil, Aix-en-Provence Festivali’nden izlenimlerini Marsilya’dan bizlerle paylaştı. Ve “Avrupa’nın kalbinde bir müzik festivali” başlıklı yazısı ile Serhan Bali, Dresden Müzik Festivali’ne dair tüm detayları aktarmakla kalmayıp, ünlü viyolonselci ve festival yöneticisi kimliğiyle de tanınan Jan Vogler ile; ardından ise dünyanın en ünlü çocuk korosu Viyana Çocuk Korosunu yöneten şef, bas-bariton Kerem Sezer ile tadı damağınızda kalacak nefis söyleşiler yaptı.

Dergimizin ücretsiz eki “Kayıt Masası” ise rakipsiz eleştirmenlerinin kaleminden çıkan 25 ayrı ciddi eleştiri ile yine ses getirecek! “Ayın Kitabı”nı bu sayıda Feyzi Erçin seçti: Aydın Büke imzalı “Romatizmin Işığı Clara”. “Ayın Kaydı” ise Norman Lebrecht tarafından seçilen Nicola Benedetti’nin Decca’dan piyasaya çıkan albümü “The Silver Violin” oldu.

Bayinizden israrla isteyiniz!

Ekim 2012 tarihli “10. Yıl Özel” sayımızda buluşana dek keyifli okumalar diliyoruz.
Format 1 DERGİ
Yorumlarınız
Yorum yazmak için lütfen üye olun
Fiyatı 7,00 TL (KDV Dahil)
 
Lütfen Kullanıcı Girişi Yapınız
Kullanıcı Girişi
- Yeni Üye Ol
- Şifremi Unuttum
Beni Hatırla
   
Gizlilik İlkesi & Yardım
Mikrop Gramofon
Akçaağaç Sokak No:1/1A Acıbadem/İstanbul
Tel : +90 216 545 0386
GSM : +90 532 343 9328
Fax : +90 216 326 3920
Email : info@mikropgramofon.com

(C) Tüm Hakları saklıdır. 2005, Mikrop Gramofon
Designed by Kalmera.net
Trusted SSL Certificate