Arama
Andante Sayı 71
Kategori DERGİ/Andante
Firma Andante
Tanıtımlar 'Türkiye'nin Klasik Müzik Dergisi' Andante'nin Temmuz-Ağustos 2012 tarihli 71'inci sayısının kapağında, orkestra müzisyenliğinin yanısıra son yıllarda solist kimliğiyle de gitgide parlayan yıldız flüt sanatçımız Bülent Evcil yer alıyor. Evcil ile yazarımız çellist Rahşan Apay keyifli bir sohbet gerçekleştirdi. Bu sayıdaki önemli söyleşilerimizden birini de, küresel klasik müzik pazarının en önemli figürlerinden biri olan Naxos firmasının kurucusu Klaus Heymann ile yaptık. Serhan Bali, Classical: NEXT adlı yeni fuar için gittiği Münih'te Heymann ile buluştu. Bali, ayrıca klasik müzik endüstrisinin yeni buluşma noktası olan bu önemli fuar üzerine izlenimlerini okurlarımızla paylaştı.
Norman Lebrecht köşesinde dünyanın önde gelen radyo orkestralarının sergiledikleri performansın oldukça net bir fotoğrafını çizerken Mehmet Ergüven '2013 Verdi-Wagner Yılı'nda operalarımızın repertuvara alması gereken eserlerin hangileri olduğuna dikkati çekti. Şefik Kahramankaptan geçtiğimiz aylarda Finlandiya Hükümeti'nden önemli bir nişan alan tenor Ünüşan Kuloğlu'nun iki ülke arasında kurulmasına ön ayak olduğu kültür köprüsünü anlattı. Dünya konser salonlarını okurlarımıza gezdiren Yalçın Akyıldız'ın bu sayıdaki durağı ise bir akustik harikası olarak değerlendirilen KKL Luzern oldu.
İzmir Müzik Festivali'nin ses getiren açılış konseri Ufuk Çakmak ve Ersin Antep tarafından bu sayımızda ayrı ayrı değerlendirildi. 'Nasıl Öldüler?' köşesiyle büyük ilgi toplayan yazarımız Halil Tekiner bu sayıda daha farklı bir konuya eğilip, doğumunun 200. yıldönümünde anılan klasik müzik tutkunu Charles Dickens'ı tanıttı. Aydın Büke, İstanbul Müzik Festivali'nde iki ayrı konser veren viyolonselci Daniel Müller-Schott ile futbol ve müzik üzerine ilgiyle okuyacağınızı düşündüğümüz bir söyleşi yaptı. Dünyaca ünlü İtalyan orkestra şefi Antonio Pappano, Roma'da arkadaşımız Franco Soda'ya konuşurken, yurtdışında da ses getiren işlerin altına imza atan soprano Selva Erdener, Ankara'da yazarımız Onur Aydın'a yeni CD kaydını anlattı. Emre Aracı ise 20 yıl önce kurduğu orkestrasını geçenlerde yeniden yönetmek üzere gittiği Edinburgh'da yıllar sonra canlanan anılarını her zamanki zengin üslubuyla okurlarına aktardı.
Klasik müzik kaydı tutkunları arasında kısa zamanda tiryakilik yaratan ekimiz Kayıt Masası adlı ekimizin beşincisinde yine dergimizin rakipsiz eleştirmen kadrosu tarafından kaleme alınan ciddi kayıt ve kitap eleştirileri okunabilecek. 'Ayın Kitabı'nı bu sayıda Seriye Sezer seçti: Serhan Yedig imzalı Anılardaki Saygun (Pan Yayıncılık). 'Ayın Kaydı' payesine ise Murat Özkoyuncu'nun dinlediği Markus Stenz'in Köln Gürzenich Orkestrası'nı yönettiği Mahler-2.Senfoni sahip oldu. Alanlarında uzman yazarlarımızın değerlendirdikleri klasik müzik kayıtlarını Kayıt Masası ekinin beşinci sayısında okuyabilirsiniz.
Format 1 DERGİ
Yorumlarınız
Yorum yazmak için lütfen üye olun
Fiyatı 7,00 TL (KDV Dahil)
 
Lütfen Kullanıcı Girişi Yapınız
Kullanıcı Girişi
- Yeni Üye Ol
- Şifremi Unuttum
Beni Hatırla
   
Gizlilik İlkesi & Yardım
Mikrop Gramofon
Akçaağaç Sokak No:1/1A Acıbadem/İstanbul
Tel : +90 216 545 0386
GSM : +90 532 343 9328
Fax : +90 216 326 3920
Email : info@mikropgramofon.com

(C) Tüm Hakları saklıdır. 2005, Mikrop Gramofon
Designed by Kalmera.net
Trusted SSL Certificate