Arama
Andante Sayı 69
Kategori DERGİ/Andante
Firma Andante
Tanıtımlar Efsane piyanist Martha Argerich saklı dünyasının kapılarını Andante için araladı

'Türkiye'nin Klasik Müzik Dergisi' Andante'nin Mayıs sayısının kapağında, geçtiğimiz günlerde ülkemizde ikinci konserini veren Martha Argerich yer alıyor. Efsane piyanist, saklı dünyasının kapılarını, dostu Evin İlyasoğlu'na araladı. Vokal müzik repertuvarının en etkileyici sayfalarını oluşturan J.S.Bach'ın kantatları Andante'de bu ay enine boyuna inceleniyor. Bu alanın uluslararası çaptaki uzmanı olarak görülen, Bach Cantatas adlı web sitesinin kurucusu Aryeh Oron'un, kantatlara giriş mahiyetinde kaleme aldığı uzunca metnin yanı sıra bu mini dosyaya Aydın Büke ve Alex Ross da yazılarıyla katkıda bulundular.

Emre Aracı, imzasını taşıyan ve 3 Mayıs'ta dünya prömiyerini yapacak olan V. Murad balesinin ortaya çıkışının renkli öyküsünü anlattı. Şefik Kahramankaptan, geçenlerde yapılan Hacettepe Konservatuvarı Piyano Yarışması'ndan izlenimlerini köşesinde aktardı. Norman Lebrecht, Kontrpuan'da, LP'nin muhteşem geri dönüşünü işledi. Sivri dilli eleştirmenimiz Mehmet Ergüven, İstanbul AKM'nin gelecek yıl hangi operayla açılması gerektiği üzerine düşüncelerini paylaştı. Ankara DOB'un gayretli müdürü Erdoğan Davran, yöneticilik anlayışını ve Ankara izleyicisinin alışkanlıklarını Onur Aydın'a anlattı.

Türkiye prömiyerini bu ayın sonunda yapacak olan Handel'in Agrippina operası Andante'nin Mayıs sayısında işlenen konular arasında yerini aldı. Operayı ayrıntılarıyla tanıtmanın her zaman olduğu gibi Ayşe Öktem'e düştüğü dergimizde ayrıca prömiyere ev sahipliği yapan İzmir Karşıyaka Belediye'sinin Başkanı Cevat Durak ile aramıza yeni katılan arkadaşımız Serkan Boyacıoğlu görüştü. Yiğit Özatalay, Dostlar Tiyatrosu'nun Mayıs ayı boyunca sahnelenecek olan Ben Bertolt Brecht adlı oyunundan hareketle Kurt Weill'i anlattı.

Müzik yarışmaları hakkında Andante'nin her sayısında genç müzisyenleri bilgilendiren Ayşegül Yıldırım köşesini bu sayıda mini bir dosyaya dönüştürdü ve son başvuru tarihleri bu yıl sona erecek olan önde gelen uluslararası müzik yarışmalarını tüm önemli detaylarıyla listeledi. Halil Tekiner'in Nasıl Öldüler köşesinin konuğu bu sayı, meşhur baş ağrılarıyla Felix Mendelssohn-Bartholdy oldu. Ersin Antep Defter'de BESOM'dan son haberlerin yanı sıra orkestralarımızdaki son gelişmelere değindi. Yakup Kıvrak, İsmet İnönü'nün çellosunu çaldığı konserden arda kalanları, kendine has üslubuyla anlattı.

Andante'nin Mayıs sayısında sohbet ettiğimiz diğer isimler arasında Toros Can, Alison Balsom, Sol Gabetta ve Yulianna Andeeva da bulunuyor. Tunçel Gülsoy'un bu sayıdaki Hi-Fi tutkunu konuğu Dr. Mete Ülgür oldu. Yeni arkadaşlarımızdan Hadi Özyaşar ise Hi-Fi dünyasından ürünleri bu sayıdan itibaren tanıtmaya başladı. Benim Koleksiyonum köşesinde Ela Oktay, Mersinli koleksiyoncu Murat Denizeli ile görüştü. Serhan Bali, Ayşe Öktem, Şefik Kahramankaptan ve Alexandra Ivanoff, Andante'nin Mayıs sayısında Türkiye'den ve yurtdışından konser-opera eleştirilerini okuyabileceğiniz isimler. Füsun Koçoğlu Özgüç, Mehmet Erhan Tanman, Şefik Kahramankaptan, Tufan Türenç ve Ela Oktay, Andante'nin rengârenk kulis sayfalarında imzalarını görebileceğiniz isimler arasında yer alıyorlar.

Andante'nin Kayıt Masası ekinde Ayın Kaydı'nı bu kez Aydın Büke seçti. Bu arada vokal müzik alanında yeni bir kalem daha kazandık. Ülkemizin önemli şan pedagoglarından soprano Ece İdil'in renkli üslubuyla kaleme aldığı kayıt eleştirilerini bundan böyle Andante'de okuyabilirsiniz.

Andante dergisinin Mayıs sayısı, Kayıt Masası eki dışında, Opera-Bale Gazetesi ve 11. Mersin Müzik Festivali ekiyle birlikte satışa sunulmuş bulunuyor.

Andante
Format 1 DERGİ
Yorumlarınız
Yorum yazmak için lütfen üye olun
Fiyatı 7,00 TL (KDV Dahil)
 
Lütfen Kullanıcı Girişi Yapınız
Kullanıcı Girişi
- Yeni Üye Ol
- Şifremi Unuttum
Beni Hatırla
   
Gizlilik İlkesi & Yardım
Mikrop Gramofon
Akçaağaç Sokak No:1/1A Acıbadem/İstanbul
Tel : +90 216 545 0386
GSM : +90 532 343 9328
Fax : +90 216 326 3920
Email : info@mikropgramofon.com

(C) Tüm Hakları saklıdır. 2005, Mikrop Gramofon
Designed by Kalmera.net
Trusted SSL Certificate