Arama
Andante Sayı 68
Kategori DERGİ/Andante
Firma Andante
Tanıtımlar
Salihli'den Şangay'a… Klasik müzik nerede, Andante orada…

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nın sempatik Avusturyalı müzik direktörü Sascha Goetzel, Andante'nin Nisan sayısının kapağını süsleyen isim. Orkestrasıyla ikinci CD kaydını da yayınlayan Goetzel ile Feyzi Erçin konuştu.

Sayfalarımızı çevirdikçe sizler de mutlaka Andante yazarlarının bu sayı için dünyanın farklı köşelerine yol tepip okurları için klasik müzik haberleri toplamak, etkinlikleri değerlendirmek gayretinde olduklarının farkına varacaksınız. Yurtiçinden başlayacak olursak; yeni kurulan Anadolu Filarmoni Orkestrası'nın Salihli'ye düzenlediği renkli turneyi dergimizin yeni kalemlerinden Uğur Aslan takip etti. Ersin Antep Eskişehir, Şefik Kahramankaptan, Üstün Akmen ve Ayşe Öktem ise Ankara'nın opera sahnelerini dergimize taşıdılar. Gelelim yurtdışına… ABD'den iki değerli yazımız var bu ay; Emre Aracı, New York Carnegie Hall'da verilen Türk bestecileri konseri, Norman Lebrecht ise Gustavo Dudamel'in Los Angeles'taki Mahler projesinden izlenimlerini aktardılar.

Fazıl Say'ın her prömiyerini yerinde izleyen Andante bu alışkanlığını Hezarfen'de de bozmadı ve bestecimizin Mannheim çıkarmasını Alexandra Ivanoff ile izledi. Ezgi Bağlan, Antonio Pirolli'yi Cremona'ya gelmişken kaçırmayıp, Andante okurları için sevilen şefle İtalya ve Türkiye üzerine konuştu. Aramıza yeniden katıldığı için kıvançlı olduğumuz Armağan Ekici ise yaşadığı Amsterdam'ın canlı müzik ortamını aktarmayı sürdürdü. Ve TRT Radyo 3'ün sevilen (eski) programcılarından Füsun Koçoğlu Özgüç bir süredir yaşamını sürdürdüğü Şangay'dan ilk yazısını gönderdi! Özgüç'ün gözlemlerinin sadece Şangay'la sınırlı kalmaması, Uzakdoğu'nun tüm köşelerine yayılması en büyük dileğimiz. Kendisi de bu dileğimizi paylaştığını söylüyor.

Andante'nin düzenli köşelerinden Başkentten Yansımalar'da Şefik Kahramankaptan Hasan Ferid Alnar'ı anarken, Defter'de Ersin Antep, Eskişehir Senfoni ile Ankara Gençlik Senfoni üzerine yazdı. Aydın Büke, Notalar ve Sözcükler'de Beethoven'in Savaş Senfonisi'nin ilginç öyküsünü okurlarımızla paylaşırken Halil Tekiner Nasıl Öldüler'de Robert Schumann, Tonguç Çağın da Podyumun Efendiler'inde Günter Wand üzerine yazdılar. Bu arada, sosyal medyada son dönemde fırtına gibi esen Yakup Kıvrak da keyifle okunan üslubunu bundan böyle Andante'de okuyabileceğiniz yazarlarımız arasına katıldı.

Başka röportajlarımız da var bu sayıda. Berlin Filarmoni Orkestrası'nın başkemancısı Daniel Stabrawa Serhan Yedig'e, 'patlamaya hazır bomba' piyanist Kemal Cem Yılmaz Serhan Bali'ye konuştu. Görüş ve düşüncelerini okuyacaklarınız, bu isimlerle sınırlı değil. Eren Kuştan, Eren Süalp, Cengiz Sayın, Sevil Ulucan Weinstein, Max Emanuel Cencic, Urs Böhler-Il Divo, Zekeriya Şen, Antonio Pirolli, Güray Başol da dergimizin Nisan sayısında röportaj yaptığımız diğer isimler.

Mart sayısıyla birlikte dağıtmaya başladığımız ve kayıtseverlerden büyük ilgi gören Kayıt Masası eki, genişleyen eleştiri bölümleriyle Nisan ayında da klasik müzik kaydı tutkunlarının ellerinden düşüremeyecekleri bir rehber olacak.

Okuruna devriâlem yaptıran rengârenk içeriğiyle huzurlarınızda Andante'nin Nisan sayısı…

Andante
'Türkiye'nin Klasik Müzik Dergisi'
Format 1 DERGİ
Yorumlarınız
Yorum yazmak için lütfen üye olun
Fiyatı 7,00 TL (KDV Dahil)
 
Lütfen Kullanıcı Girişi Yapınız
Kullanıcı Girişi
- Yeni Üye Ol
- Şifremi Unuttum
Beni Hatırla
   
Gizlilik İlkesi & Yardım
Mikrop Gramofon
Akçaağaç Sokak No:1/1A Acıbadem/İstanbul
Tel : +90 216 545 0386
GSM : +90 532 343 9328
Fax : +90 216 326 3920
Email : info@mikropgramofon.com

(C) Tüm Hakları saklıdır. 2005, Mikrop Gramofon
Designed by Kalmera.net
Trusted SSL Certificate