Arama
Andante Sayı 67
Kategori DERGİ/Andante
Firma Andante
Tanıtımlar
*Andante'nin Mart sayısının kapağını, Dr. Emre Aracı'nın çok özel bir çalışması süslüyor. Aracı, ünlü İngiliz besteci Edward Elgar'ın 1905 yılında gemiyle geldiği İstanbul ve İzmir'de tuttuğu günlük notlarını Türkçede ilk kez yayımladı. Jessica Duchen ise yurttaşı Elgar'ı Türk okurlarına yakından tanıttı.

*Mehmet Ergüven, Türk operasının 50 yılda geldiği noktayı, Aydın Gün'ün 1963 tarihli bir yazısından yola çıkarak, sahnelenen-sahnelenemeyen operalar ve temsil sayıları gibi kıstaslar açısından değerlendirdi. Norman Lebrecht, hakkında yeni yayımlanan bir kitap vesilesiyle, efsanevi şef Carlos Kleiber'in etrafındaki sır perdesini araladı. Son yıllarda orkestra şefi kimliğiyle daha fazla öne çıkan Işın Metin, Şefik Kahramankaptan'a konuştu. Deniz Bayhan ve Esin Yardımlı, Öğrenci İşleri'nde Gülden Teztel'e 'sahne heyecanı' hakkında sorular sordu.

*Birkaç yıl sonra aramıza yeniden katılan 'Amerikan klasik müzik eleştirisinin dâhi çocuğu' Alex Ross, Miami'de yeni açılan Frank Gehry imzalı New World Center'i tanıttı. Bir diğer konser salonu yazımız ise, Berlin'in tarihi Konzerthaus'unu gezen Yalçın Akyıldız'dan geldi. İki yazarımız bu sayıda aynı temayı işleyerek dostluklarını Andante'de de sergilediler. Mozart'ın dehası, İbrahim Yazıcı ve Oylun Erdayı'nın yazılarında farklı boyutlarıyla işlendi.

*Her sayımızda bir opera eserini tüm ayrıntılarıyla anlatan Ayşe Öktem bu sayıda Werther operasını tanıttı. Mesleğinde 50 yılı geride bırakan Osman Şengezer, dekor-kostüm tasarımcılığının sırlarını Deniz Banoğlu'na anlattı.

*Andante'de bu sayı 'fagot şenliği' yaşanıyor. Mart ayında kayıt ve konserleriyle gündeme gelecek olan değerli fagotçularımız Burak Zafer Özdemir, Ömür Kazıl ve Selim Aykal ile sohbet ettik. Aydın Büke, Joseph Haydn ile Esterhazy Prensi arasında yapılan sözleşmeden yola çıkarak, geçmişin ve günümüzün müzisyenlerini fikir ve sanat özgürlüğü açısından kıyasladı. Ersin Antep, Yalova'daki kandil gerekçeli konser iptali ve Türk müziği yasağı tartışmasını köşesine taşıdı. Halil Tekiner'in, son günlerini incelediği büyük bestecilerin arasına bu sayıda Frederic Chopin de katıldı.

*Tunçel Gülsoy'un söyleştiği Hi-Fi tutkunu bu ay Mert Aybek'ti. Klasik müzik gündeminde üst sıralarda olan Erdem Helvacıoğlu ve Mirjam Tschopp da görüştüğümüz isimler arasındaydı. Tolgahan Çoğulu, Buğra Gültek ve Eren Güllü eğitim sayfalarımıza katkıda bulunan yazarlarımız oldular. Geçtiğimiz günlerde yitirdiğimiz Alexis Weissenberg, Licinio Montefusco ve Montserrat Figueras'ı da andık.

*İzmir'in Turandot, Ankara'nın Don Giovanni ve Antalya'nın Lucia di Lammermoor prömiyerleri, bu sayıda değerlendirdiğimiz yeni yapımlar oldu. Bu sayıdan itibaren o ayın en iddialı konserlerini tanıtımlarıyla birlikte listelediğimiz ajandamızı da yayınlamaya başladık.

*Andante'nin bir diğer yeniliği ise, 'Kayıt Masası' adlı bülteni. Klasik müzik kayıtlarının zengin dünyasını bundan böyle bu yeni bülten vasıtasıyla takip edebileceksiniz. Kayıt alanında eleştiri metinleri ve güncel haberlerimiz arttı, bundan sonraki süreçte daha da artacak.

*Klasik müzik gündemini tüm tazeliğiyle sunan güncel içeriğiyle Andante yine bir ay boyunca elinizden düşmeyecek. Hepinize iyi okumalar…

Andante
Türkiye'nin Klasik Müzik Dergisi
Format 1 DERGİ
Yorumlarınız
Yorum yazmak için lütfen üye olun
Fiyatı 7,00 TL (KDV Dahil)
 
Lütfen Kullanıcı Girişi Yapınız
Kullanıcı Girişi
- Yeni Üye Ol
- Şifremi Unuttum
Beni Hatırla
   
Gizlilik İlkesi & Yardım
Mikrop Gramofon
Akçaağaç Sokak No:1/1A Acıbadem/İstanbul
Tel : +90 216 545 0386
GSM : +90 532 343 9328
Fax : +90 216 326 3920
Email : info@mikropgramofon.com

(C) Tüm Hakları saklıdır. 2005, Mikrop Gramofon
Designed by Kalmera.net
Trusted SSL Certificate