Arama
Andante Sayı 66
Kategori DERGİ/Andante
Firma Andante
Tanıtımlar
Değerli Okurlarımız,

Cihat Aşkın'ın kapağında yer aldığı Ocak sayımız, ülkemizin pek çok konservatuvarı ve müzikle ilgili fakültelerinden hayli olumlu tepkiler topladı. Aşkın'ın, iki kadim müzik dünyasının aynı şemsiye altında bir araya gelmesi yönündeki çağrıları, umarız ilgili kesimlerde en yakın zamanda karşılığını bulur. Bu sayımızın kapağında ise, 20'inci yüzyılın dâhi opera bestecisi Giacomo Puccini yer alıyor. Seyyah yazarımız Dr. Emre Aracı, bestecinin hayattaki tek varisi olan torunu Simonetta Puccini ile dergimiz için Milano'da görüşmemiş olsaydı, belki bir süre daha Puccini'yi kapak yapma düşüncesinde olmayacaktık. Daha önce de, Bela Bartok'un oğlu Peter Bartok ile yaptığı röportajını yayımladığımız Aracı, buluşmasından izlenimlerini okurlarıyla paylaşarak yazılı müzik kültürümüze eşsiz bir katkıda daha bulunmuş oldu. Ayşe Öktem'in, bestecinin 'Batı'nın Kızı' operasını incelediği 'Operanın Başyapıtları', Jessica Duchen'in bestecinin ünlü evinin bulunduğu Torre del Lago izlenimlerini aktardığı 'Londra Gündemi' ve Halil Tekiner'in Puccini'yi ölüme götüren hastalıklarını anlattığı 'Nasıl Öldüler' köşeleri, kapak dosyamızı bütünleyen köşeler oldular.

Şefik Kahramankaptan'ın, yeni Güzel Sanatlar Genel Müdürü Erol Erdinç ile yaptığı, bu sayımızın sacayaklarından birini oluşturan söyleşiyi de ilgiyle okuyacağınızı tahmin ediyorum. Geleceğe dair çok önemli müjdeler içeren bu söyleşiden anlaşılıyor ki, DOB Genel Müdürü Rengim Gökmen'in Türkiye'de devlet opera ve bale müdürlüklerine kazandırdığı dinamizmin bir benzeri, Erdinç'in yönetimi altına giren devlet senfoni orkestralarımızda da önümüzdeki dönemde yaşanacak.

Bu kapsamlı söyleşinin yanı sıra Andante'nin bu sayısında Aydın Büke kemancı Pelin Halkacı Akın ile ve Onur Aydın soprano Şule Köken ile sohbet ettiler. Mehmet Ergüven'in Operaları Özgün Dillerinde Sahneleme Sorunsalı üzerine görüşlerini aktardığı sayımızda Norman Lebrecht geçenlerde sahneleri bıraktığını açıklayan Thomas Quasthoff'un ardından yazdı. Lebrecht ayrıca dergimiz için Ayın Kaydı'nı seçti. Tufan Türenç'in konusu ise, İş Sanat'ta verilen Trifonov/Gergiev konseriydi.

Alexandra Ivanoff çoktandır bizden biri. İstanbul'un 'adam gibi' bir konser salonuna sahip olamayışı, yazarımızın canına öyle bir tak etti ki, bu sorunun tüm taraflarından görüşler de alarak, ortaya son derece toparlayıcı ve bilgilendirici bir metin çıkardı. Anlayana sivrisinek… TRT'nin Radyo 3'ü boğma çabaları konusunda bugüne kadar çok yayın yaptık. Ersin Antep lafı hiç evirip çevirmeden, TRT Kanunu'ndan çarpıcı maddeler eşliğinde, kuruma çoksesli müzik yayını yapma alanındaki görev ve sorumluluklarını hatırlattı. Bizler, programcı ve gazeteciler olarak elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz ama Radyo 3 severlerin de kanallarına daha aktif biçimde sahip çıkmaları gerektiğini burada hatırlatalım.

Ela Oktay 21-24 Mart 2012 tarihleri arasında düzenlenecek olan Frankfurt Müzik Fuarı hakkında kapsamlı bir haber hazırladı. Tolgahan Çoğulu, Yaşar Ürük, Güray Başol ve Buğra Gültek akademi sayfalarımızın bu sayıdaki yazarlarıydı. Şefik Kahramankaptan, Onur Aydın, Ersin Antep, Selen Yılmaz konser-opera eleştirileri sayfalarımızda izlenimlerini aktardılar. İlgi gören 'Yüksek Sadakat' köşemizin bu ayki konuğu, Hi-Fi tutkunu Cüneyt Borçbakan. 'Kayıt Masası' sayfalarında Feyzi Erçin Brahms'ın 1. Piyano Konçertosu'nun en güzel kayıtlarını ve Murat Özkoyuncu ölümsüz piyanist Claudio Arrau'yu tüm yönleriyle tanıttılar.

Makaleleri ve söyleşilerinin dışında renkli kulis sayfaları ve ciddi kayıt eleştirileri ile yine elinizden düşürmemenizi arzuladığımız bir sayı çıkarmak istedik. Umarız başarabilmişizdir. İyi okumalar…
Format 1 DERGİ
Yorumlarınız
Yorum yazmak için lütfen üye olun
Fiyatı 7,00 TL (KDV Dahil)
 
Lütfen Kullanıcı Girişi Yapınız
Kullanıcı Girişi
- Yeni Üye Ol
- Şifremi Unuttum
Beni Hatırla
   
Gizlilik İlkesi & Yardım
Mikrop Gramofon
Akçaağaç Sokak No:1/1A Acıbadem/İstanbul
Tel : +90 216 545 0386
GSM : +90 532 343 9328
Fax : +90 216 326 3920
Email : info@mikropgramofon.com

(C) Tüm Hakları saklıdır. 2005, Mikrop Gramofon
Designed by Kalmera.net
Trusted SSL Certificate