Arama
Andante Sayı 65
Kategori DERGİ/Andante
Firma Andante
Tanıtımlar 'Türkiye'nin Klasik Müzik Dergisi' Andante'nin Ocak 2012 tarihli 65'inci sayısının kapak konusu, keman yorumcusu ve eğitimcisi Cihat Aşkın. Aşkın ile viyolonsel yorumcusu yazarımız Rahşan Apay kapsamlı bir söyleşi yaptı. Kapak söyleşisine ek olarak, dergimize yeni katılan genç yazarlarımız Deniz Bayhan ve Esin Yardımlı, Aşkın ile özellikle müzik öğrencilerinin ilgiye okuyacaklarını tahmin ettiğimiz bir mini söyleşi gerçekleştirdi. Cihat Aşkın'ın yöneticisi olduğu 36 yıllık İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı'nı Diğdem Gezek okurlarımıza tüm ayrıntılarıyla tanıttı. İTÜ TMDK'nın müdür yardımcıları Şehvar Beşiroğlu ve Belma Kurtişoğlu da dergimize bu simge kurumun son yıllarda yaşadığı dinamizm ve gelecek projeleri hakkında bilgi verdiler.

Dergimizin sürekli köşe yazarları bu sayımızda da ulusal ve uluslararası klasik müzik gündemini yetkinlikle değerlendiren makaleler kaleme aldılar. Mehmet Ergüven devlet opera-balelerinde havuz uygulaması, Tufan Türenç ise Fazıl Say'ın Hayyam adlı klarinet konçertosunun Türkiye prömiyeri üzerine düşüncelerini yazıya döktü. Ankara'nın nabzını tutan yazarımız Şefik Kahramankaptan başkentte geçtiğimiz ay düzenlenen törenlerde aldığı notları aktardı ve kaybettiğimiz değerlerin ardından yazdı. Müzik bürokrasisini yakından takip eden yazarımız Ersin Antep, Erol Erdinç'in atanmasıyla birlikte Kültür Bakanlığı'nda yaşanan gelişmeleri yorumladı. Aramıza yıllar sonra yeniden katılan ünlü klasik müzik yazarı Norman Lebrecht ise 'Orkestralarda Arap Baharı' adlı ilk yazısında şeflerine başkaldıran orkestra müzisyenlerini konu aldı.

Geçtiğimiz ay talihsiz biçimde aramızdan ayrılan genç viyolonsel dehamız Benyamin Sönmez'in ardından akrabaları, dostları ve öğretmenleri Ezgi Bağlan'a konuştu. Emre Aracı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Londra ziyaretinde seslendirilen 'Türk Kasidesi'nin öyküsünü ve 150 yıl sonra bizzat kendi sunumuyla yeniden seslendirilişi sırasında yaşananları köşesinde anlattı. Jessica Duchen Londra Mektubu'nda genç yaşta ölen dâhi besteci Samuel Taylor-Coleridge'i 100'üncü ölüm yıldönümünde tanıttı. Ecesu Sertesen opera orkestrası müzisyenliğinin nasıl bir meslek olduğunu köşesinde anlattı. Dünyanın önde gelen konser-opera mabetlerini bizler için de gezen Yalçın Akyıldız'ın bu sayıdaki durağı, her yılın ilk günü tüm gözlerin üzerine çevrildiği Viyana Musikverein oldu.

Andante'de bu sayı çok sayıda söyleşi okuyabileceksiniz. Klasik müzik tutkusuyla bilinen gazeteci Hıncal Uluç ile yeni yazarımız Özlem Ertan, Kültür Üniversitesi Sanat Yönetimi Bölümü'nü yöneten bariton Mesut İktu ile Serhan Bali, Açık Radyo'da uzun yıllar unutulmaz Bach programlarına imza atan emekli tıp profesörü Mesut Can Karatay ile Aydın Büke, Midori ile müthiş bir konser trafiğinin içine giren Özgür Aydın ile müzik yazarı Evin İlyasoğlu sohbet ettiler.

Sercan Aycan'ın çok yönlü dansçı Tan Sağtürk ve Tunçel Gülsoy'un hi-fi tutkunu işadamı Can Elgiz ile yaptıkları sohbetler de yine bu sayımızda yer aldı. İbrahim Yazıcı Maestronun Seyir Defteri'nde yorumcular, dinleyiciler ve eleştirmenleri kendi penceresinden değerlendirdi. Halil Tekiner ise ünlü bestecilerin ölüm nedenlerini bir tıp adamı gözüyle müzikseverlerin bilgisine sunmayı sürdürdü. Tekiner'in bu sayıdaki konuğu J.S.Bach.

Klasik müzik üzerine keyifli okumalar sunan Rehber sayfalarımızda Ayşe Öktem Don Giovanni operasını tüm ayrıntılarıyla anlattı. Yiğit Özatalay, Tolgahan Çoğulu ve Buğra Gültek ise alanlarında yine hayli doyurucu metinlere imza attılar. Tonguç Çağın Podyumun Efendileri'nde geçen yıl kaybettiğimiz orkestra şefi Yakov Kreizberg'i işledi. Bu sayıdaki konser-opera ve CD-kitap eleştirilerimizi de yine ilgiyle okuyacağınızı tahmin ediyoruz.

Tüm Andante dostlarına iyi okumalar dileriz… Şubat sayısında görüşmek üzere…
Format 1 DERGİ
Yorumlarınız
Yorum yazmak için lütfen üye olun
Fiyatı 7,00 TL (KDV Dahil)
 
Lütfen Kullanıcı Girişi Yapınız
Kullanıcı Girişi
- Yeni Üye Ol
- Şifremi Unuttum
Beni Hatırla
   
Gizlilik İlkesi & Yardım
Mikrop Gramofon
Akçaağaç Sokak No:1/1A Acıbadem/İstanbul
Tel : +90 216 545 0386
GSM : +90 532 343 9328
Fax : +90 216 326 3920
Email : info@mikropgramofon.com

(C) Tüm Hakları saklıdır. 2005, Mikrop Gramofon
Designed by Kalmera.net
Trusted SSL Certificate