Arama
Andante Sayı 63
Kategori DERGİ/Andante
Firma Andante
Basım Yeri ve Tarihi 2011
Tanıtımlar 'Türkiye'nin Klasik Müzik Dergisi' Andante'nin Kasım 2011 tarihli 63'üncü sayısının kapağında İstanbul Operası solist sanatçısı soprano Nazlı Deniz Boran yer alıyor. Boran'la arkadaşımız Onur Aydın görüştü. Serhan Bali, İsviçre'nin en zengin işadamlarından biri olan, Ankara doğumlu Metin Arditi ile Türkiye'den İsviçre'ye uzanan ilginç yaşamı ve başkanı olduğu Cenevre'deki ünlü Suisse Romande Orkestrası üzerine sohbet etti.

Emre Aracı, Lohengrin operasından imgeler eşliğinde Wagner'in dostu Bavyera Kralı II. Ludwig'in masalsı Neuschwanstein Şatosu'nu bir kez daha ziyaret etti. Nasıl Öldüler? adlı yeni köşemizde Dr. Halil Tekiner, genç yaşta dünyamıza veda eden Franz Schubert'in ölümündeki sis perdesini araladı. Seçkin İngiliz klasik müzik yazarı Jessica Duchen, BBC Music dergisinin geçenlerde kendisine yönelttiği soruya verdiği yanıtı Andante'deki köşesinde detaylandırdı: 'Bruckner'i neden sıkıcı buluyorum?'

Devlet Sanatçısı Meriç Sümen, 10'uncu ölüm yıldönümünde Dame Ninette de Valois'in ardından yazdı. Sözünü sakınmayan eleştirmenimiz Mehmet Ergüven Fazıl Say'ın son günlerdeki çıkışlarını kendine has üslubuyla yorumladı. Şefik Kahramankaptan, Ankara Liszt Festivali'nde verilen konserlerden izlenimlerini paylaştı. Başarılarıyla öne çıkan gençlerimizi yılmadan tanıtmayı sürdüren Kahramankaptan bu sayıda Pekinellerin yetenekli gençlerini yakın plana aldı. Ecesu Sertesen, mezunu olduğu Mimar Sinan Konservatuvarı'nda okuyan öğrencilerle ve okul müdürü Çiğdem İyicil'le hoş sohbetlerde bulundu.

Ersin Antep, 'Afganların Donizetti'si' dediği Halit Recep Arman'ı tanıttı. İzmir'in çoksesli müzik tarihini tatlı tatlı anlatan Yaşar Ürük, İsmail Zühtü Bey'in yaşamının ilk yıllarına odaklanmayı sürdürdü. Yalçın Akyıldız, Berlin'in Philharmonie adlı efsanevi konser salonunu tanıttı. Tonguç Çağın, aynı şehrin karmakarışık orkestralar tarihini okurlarımız için tek sayfada özetleyiverdi.

Oylun Davran Erdayı'nın, ilk yazısından itibaren tiryakilik yaratan özgün stiliyle kaleme aldığı ikinci yazısının da beğeniyle okunacağına eminiz. Renkli diliyle anlattığı, tefrika halinde yayımladığımız yaşamöyküsüyle kendine okur kitlesi yaratmayı başaran bir diğer isim olan İbrahim Yazıcı'nın, klasik müzik sanatını orkestra şefi gözlüğüyle değerlendiren yeni yazılarının da büyük ilgi çekeceğine eminiz. Kulis sayfalarımızda; Bilkent Senfoni Orkestrası'nı İstanbul'a getiren Akare Film'in sahibi AlperAkman, yenilikçi ve girişimci klarinetist Gürhan Eteke, Sevda-Cenap And Müzik Vakfı Genel Koordinatörü Elif Başman, Donizetti ödüllü genç çellist Dorukhan Doruk ve orkestra şefi Oğuzhan Balcı ile yapılan söyleşileri de okuyabilirsiniz.

Andante'nin genişleyen 'Rehber' sayfaları bu sayımızda da rahat okunabilen derinlikli yazılarla dolu. Ayşe Öktem, Richard Strauss'un Salome; Ufuk Çakmak, Debussy'nin Pelleas et Melisande operalarını tanıttı. Feyzi Erçin'in Orkestra Konçertosu adlı eserinin en iyi yapıtlarını seçtiği Bela Bartok tüm yönleriyle Güray Başol tarafından işlendi. Başol ayrıca Şostakoviç'in 8'inci Senfoni'sini analiz etti. Bu sayıda bir analiz de Messiaen'in Zamanın Sonu için Dördül adlı eseri üzerine kaleme aldığı yazısıyla Yiğit Özatalay'dan geldi.

Andante, geniş yazar kadrosu sayesinde, yurtdışındaki önemli klasik müzik etkinliklerini yerinde izlemeyi sürdürüyor. Bu sayımızda Franco Soda Montreal'in yeni konser salonu L'Adresse Symphonique, Ezgi Bağlan Cremona Mondo Musica Yaylı Çalgılar Fuarı, Selen Yılmaz Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası'nın Viyana konseri üzerine izlenimlerini kaleme aldılar.

Kısa bir aranın ardından Andante'deki köşesine yeniden dönen Ahmet Makal ölümünün 20'inci yıldönümünde büyük Alman piyanist Wilhelm Kempff'i yaşamı, kariyeri ve kayıtlarıyla inceledi. Fransız Classica dergisi kayıt eleştirileri editörü Eric Taver ise dergimizdeki ilk yazısını ülkesinden son yıllarda çıkan başarılı oda müziği dörtlülerinin kayıtlarına ayırdı. Andante'nin usta eleştirmenleri bu sayımızda da piyasaya yeni çıkan klasik müzik kayıtlarını tüm yönleriyle değerlendirdiler. Tunçel Gülsoy, yeni başlayan köşelerimiz arasındaki yerini alan Yüksek Sadakat 'te Hi-Fi tutkunu işadamı Haluk Özümerzifon ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdi.

Konser-opera takipçilerine hitap eden Ajanda sayfalarımızda Akbank Sanat Piyano Günleri ve Antalya Piyano Festivali ile ilgili kapsamlı haberler yer alıyor. Ayrıca Ayşe Öktem opera ve Selen Yılmaz bale-dans alanlarında dünya sahnelerinde bu sezon sanatseverlere sunulacak prodüksiyonları ayrıntılarıyla tanıttılar.

Akademi sayfalarımızda Buğra Gültek Piyano Kliniği, Tolgahan Çoğulu ise Klasik Gitar köşelerinde uzmanı oldukları konuları hoş bir üslupla kaleme aldıkları yazılarla yeniden okurlarımızın karşısına çıktılar.

Andante'nin 128 sayfalık Kasım 2011 sayısı, Türkiye'nin klasik müzik alanındaki en iyi yazarlarının imzasını taşıyan, elden günlerce bırakılamayacak dopdolu içeriğiyle klasik müzik alanında ülkemizin yegâne Türkçe süreli kaynağı olma özelliğini koruyor.
Format 1 DERGİ
Yorumlarınız
Yorum yazmak için lütfen üye olun
Fiyatı 7,00 TL (KDV Dahil)
 
Lütfen Kullanıcı Girişi Yapınız
Kullanıcı Girişi
- Yeni Üye Ol
- Şifremi Unuttum
Beni Hatırla
   
Gizlilik İlkesi & Yardım
Mikrop Gramofon
Akçaağaç Sokak No:1/1A Acıbadem/İstanbul
Tel : +90 216 545 0386
GSM : +90 532 343 9328
Fax : +90 216 326 3920
Email : info@mikropgramofon.com

(C) Tüm Hakları saklıdır. 2005, Mikrop Gramofon
Designed by Kalmera.net
Trusted SSL Certificate