Arama
Andante Sayı 45
Kategori DERGİ/Andante
Firma Andante
Tanıtımlar Andante’nin Mart 2010 tarihli 45. sayısında neler var?

Piyano ikilisi alanında dünyanın önde gelen yorumcuları arasında yer alan Güher ve Süher Pekinel son yıllarda Türkiye’den kendileri gibi dünya çapında daha fazla müzisyen çıkabilmesi için müzik eğitimi alanında yoğun bir uğraş sergiliyorlar. Ufuk Çakmak, Pekinel Kardeşlerle, hem Türkiye çapında yürüttükleri eğitime yönelik faaliyetlerini, hem de yetişme dönemlerinden günümüze uzanan - kimi zaman ayrışan ama çoğunlukla kesişen - müzik yolculukları üzerine kapsamlı bir söyleşi gerçekleştirdi.

Piyanist Gülsin Onay, çok yakınında bulunduğu İhsan Doğramacı’nın ardından “Hocabey”i anlattı.

Şefik Kahramankaptan “Gençlerden Haberiniz Var mı?” köşesinde bu ay Sezi Seskır, Sonat Serbest, Selin Şekeranber-Yudum Çetiner, Cihat Aşkın ve Küçük Arkadaşları hakkında yazdı.

Kaçırmadık sayfalarında; Serhan Bali Cem Yılmaz’lı BİFO konseri, Şefik Kahramankaptan Ankara DOB’un Cem Sultan, Üstün Akmen İstanbul DOB’un Don Kişot, Kemal Küçük İzmir DOB’un Adriana Lecouvreur, Selen Yılmaz Antalya DOB’un La Bayadere yapımları üzerine yazarken Serhan Bali Burak Bilgili’nin Cenevre Operası’ndaki Don Giovanni temsili ve Ayşe Öktem Maria Joao Pires’in Lizbon konserinden izlenimlerini aktardılar.

Hande Akkan, Mart ayı sonunda izleyiciyle buluşacak olan Bosch Genç Klasikçiler Festivali’nin yaratıcıları Şafak Taner ve Esra Tiryaki ile görüştü.

Feyzi Erçin, modern müzik alanında yeni kurulan Hezarfen Ensemble üyeleriyle sohbet etti.

Kemal Küçük “Diyapazon” köşesinde Antalya DOB’un Rusalka yapımından hareketle “opera eserlerinin çevirisi” sorunsalını irdeledi.

Geçen sayıdaki Chopin yazısından sonra Aydın Büke Andante’ye bu kez de Ravel’in yaşamöyküsünü yazdı.

Ayın Yapıtı’nda Feyzi Erçin Beethoven’in Keman Konçertosu’nu anlatıp en iyi yorumları üzerine değerlendirmelerini sıraladı.

Şefik Kahramankaptan “devlet orkestraları solistleri”yle ilgili son günlerde yapılan spekülasyonlar hakkındaki görüşlerini “Başkentten Yansımalar”da okurlarıyla paylaştı.

Ersin Antep, “Defter”de ülkemizde son yıllarda daha fazla ortaya çıktığı gözlemlenen bakır nefesli gruplar başta olmak üzere gündemdeki konular üzerine görüşlerini yazdı.

Ayşe Öktem, “Operanın Başyapıtları”nda İstanbul DOB’un Mart sayı sonunda sahnelemeye hazırlandığı Offenbach’ın “Hoffmann’ın Masalları” operasını anlattı.

Senem Tekinkoca, tüm dünyada “Bach piyanisti” olarak tanınan, bu yılki Cannes MIDEM Ödülleri’nin sahiplerinden, Kanadalı müzisyen Angela Hewitt ile söyleşti.

Eray Aytimur, “Hariçten Gazel”de İstanbul Klasik Müzik Kulübü’nün ocak ve şubat aylarındaki toplantıları üzerine dâhilden tuttuğu notları aktardı.

Ufuk Çakmak “Müzik Penceresi”nde günlüğünün sayfalarını çevirmeye devam ederken, Murat Beşer ve Zekeriya Şen uzmanı oldukları farklı müzik kulvarlarında Andante okurlarının ufkunu açmayı sürdürüyorlar.
Format 1 DERGİ
Yorumlarınız
Yorum yazmak için lütfen üye olun
Fiyatı 6,00 TL (KDV Dahil)
 
Lütfen Kullanıcı Girişi Yapınız
Kullanıcı Girişi
- Yeni Üye Ol
- Şifremi Unuttum
Beni Hatırla
   
Gizlilik İlkesi & Yardım
Mikrop Gramofon
Akçaağaç Sokak No:1/1A Acıbadem/İstanbul
Tel : +90 216 545 0386
GSM : +90 532 343 9328
Fax : +90 216 326 3920
Email : info@mikropgramofon.com

(C) Tüm Hakları saklıdır. 2005, Mikrop Gramofon
Designed by Kalmera.net
Trusted SSL Certificate