Arama
Andante Sayı 39
Kategori DERGİ/Andante
Firma Andante
Tanıtımlar TÜRKİYE’NİN KLASİK MÜZİK DERGİSİ” ANDANTE’NİN 112 SAYFALIK 39. SAYISINDA OKUYABİLECEKLERİNİZ
RAHŞAN APAY, “Gökyüzü Damlaları” adlı köşesinde, piyanist-besteci Fazıl Say’ı konuk ediyor. Andante’nin kapağına ikinci kez taşıdığımız Say, söyleşisinde, kendisini bugünlerde ülke gündemine taşıyan kimi düşüncelerini okurlarımızla paylaşmanın yanısıra, çoksesli müziğin Türkiye’de geldiği noktayı yorumlayıp yapılması gerekenler üzerine önerilerini aktarıyor, kariyeri ve özel yaşamı hakkında merak edilenleri açıklıyor. Kapak söyleşisine ek olarak, Fazıl Say’ın Andante okurları için kaleme aldığı “Orkestralarımıza Önerilerim” adlı yeni makalesiyle, Say ve oda müziği partneri Patricia Kopatchinskaja hakkında dış basında yayımlanmış makeleleri okuyabilirsiniz.
ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN’ın hazırladığı, Andante’nin son birkaç yıldır en fazla ilgi çeken köşelerinden biri olan “Gençlerden Haberiniz Var mı?”, bu sayı, önceki sayılara nazaran hayli geniş bir içerikle yayımlanıyor. “Genç Müzisyenlerin Şefik Abisi”, 15’i aşkın genç yorumcu, besteci ve topluluğu, son aylarda yapıp ettikleriyle klasik müzik gündemimize taşıyor.
ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN ayrıca “Başkentten Yansımalar”da, geçtiğimiz günlerde Ankara Devlet Operası’na gelip sanaçılarımıza bir haftalık ustalık sınıfı veren, 20. yüzyılın ikinci yarısının en büyük şancılarından Finlandiyalı Tom Krause ile ilgili izlenimlerini yazıyor. Fazıl Say’ın Bolu İzzet Baysal Üniversitesi’nden aldığı fahri doktora ve eğitimini sürdürmekte olan erkek dansçı Kadir Okurer’in başarıları, Kahramankaptan’ın işlediği diğer konular arasında.
Derin müzik bilgisi, klasik müzik endüstrisinin farklı alanlarında yıllar içinde edindiği geniş birikim ve ince detayları yakalayabilen analiz yeteneğinin ışığında kaleme aldığı yazılarıyla, ülkemizdeki klasik müzik eleştirisine yeni bir soluk getiren ALEXANDRA IVANOFF “Konserler Şehri İstanbul” adlı köşesinde, İstanbul’da Nisan-Mayıs aylarında düzenlenen konser ve opera temsillerini (İDSO, Borusan, Akbank Sanat Gitar Günleri, Akbank Oda Orkestrası-Stephen Kovacevich, Krakov Sinfonietta/Krzysztof Penderecki, Linz Bruckner Orkestrası-Capuçon Kardeşler, Emre Elivar Enka resitali, Tamara Stefanoviç, İDOB “Orphée et Eurydice” prodüksiyonu), ayrıntılarıyla değerlendiriyor.
Hem müzikseverler hem de müzisyenler tarafından ilgiyle takip edilen KAÇIRMADIK sayfalarımızda geçtiğimiz ayların öne çıkan konser ve opera temsillerini mercek altına almayı sürdürüyoruz. Bu sayımızda; Ankara Müzik Festivali’ndeki konserler başta olmak üzere Ankara’daki müzik etkinlikleri (Şefik Kahramankaptan ve Ali Ergur), Ankara Devlet Operası’nın yıllar sonra sahnelediği Saygun’un “Kerem” operası (Ufuk Çakmak), Mersin Devlet Operası’nın Türkiye’de ilk kez sahnelediği “Luisa Miller” operası (Serhan Bali), Londra Kraliyet Operası Covent Garden’ın sahnelediği “Acis ve Galatea”/“Dido ve Aeneas” (Aydın Büke) üzerine inceleme yazıları okunabilecek.
KAÇIRMAYIN sayfalarında, Akbank Sanat Barok Müzik Günleri’ne eğildik ve etkinliğe katılacak sanatçılardan, viyolonselci Adrian Brendel ve lavtacı Eduardo Egüez ile sohbet ettik.
Andante, Barok dönemin en büyük bestecilerinden biri olan Georg Friedrich Handel için, ölümünün 250. yıldönümünde, 16 sayfalık “Handel Dosyası” yayımlıyor. “Büyük Besteciler”de HALİT SÜHA ÇELİKKIRAN, bestecinin yaşamının İngiltere durağına kadar gelen kısmını, çok sayıda önemli kaynağa dayanarak, zengin detaylarla bezediği yazısında inceledi. Çelikkıran’ın Handel incelemesinin ikinci yarısı, derginin önümüzdeki sayısında yayımlanacak. Yazarımız ayrıca, “Büyük Yapıtlar” sayfalarında, bestecinin “Su Müziği” ve “Kraliyet Havai Fişek Gösterileri Müziği” adlı eserlerini yine önemli kaynakların ışığında inceledi. AYŞE ÖKTEM, dosyamıza eklediğimiz “Operanın Başyapıtları” adlı köşesinde, Handel’in, önümüzdeki aylarda İzmir ve Ankara’da sahnelenmesini beklediğimiz “Imeneo” ve “Tolomeo” operalarını inceledi.
20. yüzyılın en büyük müzisyenlerinden biri olarak değerlendirilen Polonyalı besteci ve orkestra şefi Krzysztof Penderecki, geçenlerde geldiği İstanbul’da, Krakov Sinfonietta’yı yönettiği unutulmaz bir konser vermişti. Büyük usta ile hem SERHAN YEDİG hem de çağdaş müzik temalı “4.33” adlı yeni köşesinde SAMİ KISAOĞLU görüştü ve ortaya toplam 11 sayfalık zengin bir Penderecki portresi çıktı.
Ülkemizin önde gelen klasik müzik kaydı koleksiyoncularından AHMET MAKAL yeniden aramızda. Akademik çalışmalarının yoğunluğu sebebiyle dergimize bir süredir katkıda bulunamayan Makal, ismini “Yorumlar Yorumcular” olarak değiştirdiğimiz köşesinde bu sayı, Aeroflot’un ilk Airbus uçağına ismi verilen, Rusların efsanevi orkestra şefi, besteci ve piyanisti Yevgeni Svetlanov’u konuk ediyor. Ardı ardına çıkan Warner etiketli kayıtlarıyla ölümünün ardından yeniden gündeme oturan Svetlanov, yaşamı, kariyeri ve bir kısmı ülkemize de getirtilen başarılı kayıtlarıyla birlikte tanıtılıyor.
AHMET MAKAL, ayrıca, bu sayıdan itibaren CD-DVD sayfalarımızda yazmaya başladığı “Şeytanın ‘Al’ Dedikleri”nde, ülkemize geçtiğimiz aylarda getirtilip raflara yerleştirilen klasik müzik kayıtlarını mercek altına alıyor.
ALİ ERGUR, CD-DVD’de Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Oya Levendoğlu’nun, 2005 yılında İTÜ MİAM stüdyosunda kaydedilip iki yıl sonra basılan “Orkestra Eşliğinde Ud ve Makamsal Ezgilerimiz” başlıklı CD kaydını değerlendiriyor.
UFUK ÇAKMAK, kendi okur kitlesini yaratmayı başaran “farklı” köşesi “Müzik Penceresi”nde yine kendisini son iki ay içinde etkilemiş kayıtlar, konserler ve müzisyenler üzerine öznel değerlendirmelerini okurlarıyla paylaşıyor.
ERSİN ANTEP, “Müzik Defteri”nde, İTÜ MİAM’ın hazırladığı “Genç Besteciler Buluşması” ve Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen “Gençlik Koroları Festivali” üzerine izlenimlerini aktarıyor.
ÜNER BİRKAN, “Yankı”da geçtiğimiz günlerde Paris Operası’nın mahzeninde bulunup ortaya çıkartılan, geçtiğimiz yüzyılın ölümsüz seslerini taşıyan 78’lik plakların ilginç öyküsünü anlatıyor.

Format 1 DERGİ
Yorumlarınız
Yorum yazmak için lütfen üye olun
Fiyatı 6,00 TL (KDV Dahil)
 
Lütfen Kullanıcı Girişi Yapınız
Kullanıcı Girişi
- Yeni Üye Ol
- Şifremi Unuttum
Beni Hatırla
   
Gizlilik İlkesi & Yardım
Mikrop Gramofon
Akçaağaç Sokak No:1/1A Acıbadem/İstanbul
Tel : +90 216 545 0386
GSM : +90 532 343 9328
Fax : +90 216 326 3920
Email : info@mikropgramofon.com

(C) Tüm Hakları saklıdır. 2005, Mikrop Gramofon
Designed by Kalmera.net
Trusted SSL Certificate