Arama
Andante Sayı 124
Kategori DERGİ/Andante
Firma Andante
Basım Yeri ve Tarihi Şubat 2017
Tanıtımlar
Müzikseverler artık sosyal medya platformlarında buluşuyor ve paylaşıyor

Değerli okurlarımız, sosyal medya son yıllarda zamanımızı ne kadar çok alıyor değil mi? Öylesine bağlıyor ki insanı kendisine, ondan yakasını kurtarabilen insan sayısı doğrusu pek az. Masaüstü, dizüstü, tablet bilgisayar ve cep telefonu... Her yerden girebilmek mümkünken, kaçmak nasıl mümkün olabilsin? Çevremiz, bir zamanlar, ‘Sosyal medya mı? Asla girmem!’ derken, şimdilerde en hızlı kullanıcılara dönüşen dostlarla dolu. Ama haklarını yemeyelim. Asla girmem diyenlerin sosyal medyayı kullanım şekillerine baktığınızda, sohbet-muhabbet-geyik (artık ne derseniz deyin) türünden zaman öldüren işlerle değil de daha ziyade enformasyon edinimi ve bilgi-belge paylaşımı isteğine dayanan bir kullanım yolunu seçtiklerini görüyorsunuz. Çevremdeki müzik tutkunlarının ezici çoğunlukla ikinci grupta olduklarını gözlemliyorum.

Henüz ‘sosyal medya’ tabirinin gündemimize olmadığı bir dönemde, 2011 yılı Aralık ayında açmıştım, internet üzerindeki Klasik Batı Müziği iletişim ve paylaşım grubunu. O zaman bu işleve sahip grupların açılabildiği tek platform Yahoo idi; ne Google vardı ortada ne de Facebook. Katılan herkes için heyecan verici bir iletişim ve paylaşım platformuydu ‘Klasik Batı Müziği Yahoo Grubu’. Aralıksız 15 yıldır tedavülde olan bu grup şimdilerde zor günler geçirdiğini okuduğumuz Yahoo şirketi tarih sahnesinden silinmedikçe varlığını sürdürecek sürdürmesine ama bir yandan da kabul etmeli ki, Yahoo bu işlevi çoktan Facebook ve Google’a kaptırdı! Gelişen teknolojiyle ve beraberinde gelen yeniliklerle birlikte Yahoo’nun eski çekiciliği kalmadı. Arama motoru denildiğinde akla gelen ilk marka olan Google bile sosyal medya alanında Facebook’un eline su dökemiyor.

15 yaşındaki iletişim platformumuz Klasik Batı Müziği Yahoo Grubu, evet, eski formunda olmasa bile hâlâ yaşamını sürdürüyor ama dediğim gibi asıl cümbüş artık Facebook platformunda yaşanıyor. Andante Facebook ortamına da ilk girenlerden biri oldu ve bugün 17 bini aşkın üyesiyle Türkiye’nin internet üzerindeki en kalabalık ve en aktif paylaşımda bulunulan müzik platformlarından biri. Sadece klasik müzik değil, geçtiğimiz Haziran ayından beri tüm müzik türlerinde paylaşıma açık olan bir platform bu. Paylaşımlarımızı sadece Andante üzerinden değil, onun içinden çıkan başka müzik platformları üzerinden de yapıyoruz bir süredir. İçinden Müzik Geçen Kitaplar, İçinden Müzik Geçen Filmler, Şarkı Sanatı / Sanat Şarkısı, Gustav Mahler - Yeryüzü Şarkısı, Andante’yle irtibatlı, Andante’nin içinden doğan Facebook gruplarından birkaçı.

Yazarımız Ahmet Makal’ın Müzikçe ve BIS, Borusan Klasik yapımcılarından abonemiz Gaye Çağlayan’ın Birlikte adlı Facebook gruplarını da okurlarımıza öneririm. Andante grubu tüm müzik türlerine açık ama son bahsettiğim grupların salt Klasik Batı Müziği paylaşımını esas alan Facebook grupları olduğunu söyleyeyim. Öte yandan, dergimizin Andante Müzik Kültürü Dergisi profil isimli bir Youtube adresi de var. Ağır adımlarla geliştirmekte olduğumuz bu platforma İZ TV için hazırlayıp sunduğum Batı’ya Yolculuk adındaki yedinci bölüme ulaşan belgeselimizin ‘Bonn: Beethoven’in Gençliği’ bölümünü iki kısım halinde yükledim. Malum İZ TV beIN (eski adıyla Dijitürk) adlı şifreli platformun bir üyesi olduğu için bu platforma sahip olmayanlar tarafından izlenemiyor. Klasik müziğe ufacık dahi olsa ilgi duyan beIN abonelerinin son üç yıldır ilgiyle takip ettiklerini gözlemlediğim Batı’ya Yolculuk’un arzu eden herkes tarafından izlenememesi bir süredir beni üzmekteydi. Şimdi en azından çok emek verdiğimiz bu yapımın -tek bölüm dahi olsa- izlenebilmesi ve hakkında fikir sahibi olunabilmesi beni mutlu ediyor.

Andante’nin sosyal medya platformlarında buluşmak ve paylaşımlarda bulunmak üzere hepinize iyi okumalar ve müzik dolu günler dilerim!..

Serhan Bali
Format 1 DERGİ
Yorumlarınız
Yorum yazmak için lütfen üye olun
Fiyatı 12,00 TL (KDV Dahil)
 
Lütfen Kullanıcı Girişi Yapınız
Kullanıcı Girişi
- Yeni Üye Ol
- Şifremi Unuttum
Beni Hatırla
   
Gizlilik İlkesi & Yardım
Mikrop Gramofon
Akçaağaç Sokak No:1/1A Acıbadem/İstanbul
Tel : +90 216 545 0386
GSM : +90 532 343 9328
Fax : +90 216 326 3920
Email : info@mikropgramofon.com

(C) Tüm Hakları saklıdır. 2005, Mikrop Gramofon
Designed by Kalmera.net
Trusted SSL Certificate