Arama
Andante Sayı 122
Kategori DERGİ/Andante
Firma Andante
Basım Yeri ve Tarihi Aralık 2016
Tanıtımlar
Değerli okurlar, 2016 yılının son Andante’sine hoşgeldiniz! Nesrin Sipahi’nin kapak olduğu Kasım sayısına gösterdiğiniz yoğun ilgiye gerçekten çok teşekkür ederiz. Bazı satış noktalarına ikinci kez paket göndermek zorunda bıraktınız bizi! Bu güzel tepki biz geleceğe yönelik umutlandırdı, kafamızdaki bazı yayın projelerini daha korkusuzca yapmak konusunda bizi motive etti. Önümüzdeki sayılarda Nesrin Sipahi örneğinde olduğu gibi, tür gözetmeksizin yerli ve yabancı müzisyenleri kapağımıza taşımaya devam edeceğiz. Nesrin Sipahi’nin bu kadar ilgi görmesine aslında şaşırmamamız gerekirmiş zira dergimiz çıktıktan sonra aldığımız tepkilerden sanatçımızın çok farklı kesimler tarafından sevilip sayıldığına şahit olduk. Hatta Sipahi’nin, ülkemiz tarihinin en sevilen müzik yazarlarından biri olan, Andante’nin rahmetli yazarı Üner Birkan’ın da favori şancılarından biri olduğunu, çok değerli eşi Sezer Birkan’dan dergi çıktıktan sonra öğrenme mutluluğuna eriştim. Bu yeni bilgi, sizlerle daha önce yine bu sütunlarda paylaştığım düşüncelerimi teyid ediyordu. Türü ne olursa olsun, iyi müzisyenlerin, iyi sanatçıların toplumun her kesimi tarafından sahiplenilmesi gerektiği, bir türü ve o türün müzisyenlerini göklere çıkartırken diğerlerini tu kaka etmemek yolunda sarf ettiğim düşüncelerimin rahmetli Üner Birkan ve beni aynı temada birleştirdiğini anladığımda mutlu oldum.

Andante’nin elinizde tuttuğunuz sayısını çok geniş bir kapak dosyasına ayırdık. Ülkemizde son 20 yıldır gittikçe gelişen bir alan olan ve günümüzde büyükçe bir sektör oluşturan özel müzik eğitimi kurumlarını mercek altına aldık. Dosyamızın hitap ettiği kitle çok geniş. Müzik alanında amatör ve profesyonel kariyer yapmak isteyenlere olduğu kadar onların yakınlarına da hitap ediyor.

Özel müzik eğitimi kurumlarını öncelikle amatör müzisyen yetiştiren okullar olarak görme eğilimindeyizdir. Halbuki, dosyamızdaki söyleşi ve metinlerde de göreceğiniz gibi, bu kurumlar bir süredir konservatuvarlar ve müzik fakültelerine de müzisyen adayı yetiştiriyorlar. Bu kurumların işlevi çok büyük ve önemli. Devlet okullarında veril(mey)en müzik eğitiminin bu özel kurumların son 20 yıl içinde yurt sathında bu kadar yaygınlaşmasının önemli bir sebebi olarak görmek mümkün. Elbette tek sebep bu değil. Okulunda müzik eğitimi almış olsun veya olmasın kimileri önüne daha büyük hedefler koyduğu içindir ki özel müzik eğitimi kurumlarının kapısını çalıyor.

Aslında bu dosyayı 2016-17 eğitim-öğretim döneminin başlamasından önce yayımlamak isterdik ama araya başka önceliklerin girmesi, çok kötü bir yaz mevsimi geçirmemizden dolayı hazırlanamamamız ve okurlarımıza sağlam bir dosya sunmak isteğimiz, dosyamızın yayım tarihini birkaç ay tehir etmemize yol açtı. Gelgelelim, geç olmakla birlikte, bundan sonrası için hayli bilgilendirici bir dosya oluştuğu kanısındayım. Dosyamızı okuyan amatör ve profesyonel müzisyen adayları ve müzikseverler eminim ki, yurt sathında bu işi yapan kurumlar üzerine artık daha fazla bilgi sahibi olacaklar ve iş harekete geçmeye geldiğinde çok daha bilinçli tercihler ve kararlar verecekler. Önümüzdeki sayılarda müzikseverleri yakından ilgilendiren konularda bu tip aydınlatıcı dosyalar hazırlamayı sürdüreceğiz.

Satırlarıma son verirken teşekkür etmek istediğim bir kurum var. Kapağımızın alt kısmında bir bant dikkatinizi çekmiştir. Dergimizin QNB Finansbank’ın katkılarıyla yayımlandığını duyurduğumuz bu bandı kapağa yerleştirmemizin sebebi, bu kuruluşumuzun Andante’nin yayınını sürdürebilmesi için geçenlerde önemli bir destekte bulunmuş olması. QNB Finansbank’a Andante’ye verdiği destekten ötürü huzurlarınızda teşekkür ederim.

Serhan Bali
Format 1 DERGİ
Yorumlarınız
Yorum yazmak için lütfen üye olun
Fiyatı 12,00 TL (KDV Dahil)
 
Lütfen Kullanıcı Girişi Yapınız
Kullanıcı Girişi
- Yeni Üye Ol
- Şifremi Unuttum
Beni Hatırla
   
Gizlilik İlkesi & Yardım
Mikrop Gramofon
Akçaağaç Sokak No:1/1A Acıbadem/İstanbul
Tel : +90 216 545 0386
GSM : +90 532 343 9328
Fax : +90 216 326 3920
Email : info@mikropgramofon.com

(C) Tüm Hakları saklıdır. 2005, Mikrop Gramofon
Designed by Kalmera.net
Trusted SSL Certificate