Arama
Andante Sayı 121
Kategori DERGİ/Andante
Firma Andante
Basım Yeri ve Tarihi Kasım 2016
Tanıtımlar Bu sayımızı eline alan yıllanmış okurlarımız şaşırmış olmalılar, Türk müziğinin yaşayan en büyük isimlerinden Nesrin Sipahi’yi kapakta gördüklerinde. Yenilenen Andante’yi en iyi tarif eden ilk sayı oldu belki de bu sayı. Artık Klasik Batı Müziği’nin yanı sıra müziğin diğer türlerine de açık bir dergi olduğumuzun en somut işareti de diyebiliriz. Bu satırların yazarı, Nesrin Sipahi’nin sesi ve icrasıyla ilk kez bundan bir 15 yıl kadar önce tanıştı. Söyleşide de bahsi geçen, Fransa’da yapılan beyaz kapaklı o CD kaydını haftalarca dinleyip eskitmiştim. Kudsi Erguner’in imzasını taşıyan bu olağanüstü kayıt Nesrin Sipahi’nin sesini geleceğe taşıyan en son araç olmuş, usta sanatçımız bu kayıttan sonra sessizliğe bürünmüştü. Ta ki, geçtiğimiz ay CRR Konser Salonu’nda yeniden sahneye çıkana dek. Arkadaşımız Murat Meriç, müzikseverlerin sabırsızlıkla beklediği bu konserden hemen sonra Nesrin Sipahi’yle yıllar sonra yapılan ilk söyleşiyi gerçekleştirdi. Beğeniyle okunacağını tahmin ediyoruz. Ülkemizin en renkli müzik yazarlarından biri olan, memleketin tarihini müzikle anlatmayı ve dinletmeyi seven Murat Meriç’e de bu vesileyle aramıza hoşgeldin diyoruz!

Nesrin Sipahi’yi defalarca dinlediğim dönemde de önceliğim Klasik Batı Müziği’ydi ama böyle olması, sanatçımızın enfes sesi ve yorumunu takdir etmemin önünde herhangi bir engel teşkil etmemişti. Müzik dinleme eylemi süresince beynime ve gönlüme sınırlar koymamam gerektiği düşüncesi o gün de bugün de kılavuzum oldu. Elbette bu, her tür müzikten hoşlanmamız gerektiği sonucuna götürmez bizi ama bir müziği zirveye yerleştirip diğer tüm müziklerin ondan daha değersiz olduğunu düşünmek, zirvedeki müziği överken diğerlerini yermek kadar saçma bir şey düşünemiyorum. Bu sayımızda bir başka yeniliğimiz, benim kaleme alacağım Müziği Notaya Dökenler adlı köşemiz. Köşemizin ilk konuğu, müzikte Romantik dönemle simgeleşmiş Alman besteci Robert Schumann. Her sayıda o bestecinin yaşamı ve yapıtlarından önemli durakları okurlarımıza sunacağız. Serhan Yedig, yine kendine yakışan bir davranışta bulunarak, piyasaya bu yıl çıkan 2 yeni setle birlikte sayıları 3’ü bulan Tanburi Cemil Bey setlerini birbiriyle kıyasladı. Yedig’in her zamanki titizliği ve araştırmacı ruhuyla giriştiği bu kıyaslamanın 2016’daki yıldönümünde çok iyi bir şekilde gündeme getirildiğine inandığım Tanburi Cemil Bey’in anısına çok yakışan bir iş olduğuna inanıyorum. Öte yandan, 2016 yılı boyunca İdil Biret’in 75’inci yaşını da çeşitli etkinliklerle kutladık. Bu ay BİFO eşliğinde sahneye çıkacak olan devlet sanatçımız için bu yıl bitmeden görkemli bir kutlama daha yapmış olacağız böylece. Genç meslektaşı Can Çakmur İdil Biret’in bu yılki İstanbul Müzik Festivali’nde verdiği resitali öncesinde yaptığı sunumu köşesinde okurlarımızla paylaştı. BİFO konseri öncesinde, Biret’in, Eytan İpeker’in yönetmenliğinde son derece profesyonel biçimde çekilmiş belgeseli de izleyicilere gösterilecek. İzlememiş olanlar varsa hararetle tavsiye ederim.

Özge Ç. Denizci’nin son aylarda sansasyonel haberlerle gündemimizden maalesef inmeyen Güzel Sanatlar Liseleri hakkındaki yazısı, bu tip bir lisede okuyan yazarımızın kendi deneyiminden yola çıkarak kaleme aldığı bir yazı olması nedeniyle de çok önemli. Bu konuyu bundan sonraki sayılarımızda da gündemde tutmaya kararlıyız. Kulis köşemizi tam sayfa kullandığımız konser fotoğrafıyla renklendiren profesyonel fotoğraf sanatçısı Nevzat Yıldıran’a da aramıza hoşgeldin diyoruz! Yıldıran da bundan sonraki sayılarımızda konserlerden çektiği fotoğraflarıyla dergimize katkı sağlayacak. Editör köşesini kapatırken, geçen sayıya dair özür borcumuzu da ödeyelim. Rana Gediz İren’in İnebahtı Savaşı münasebetiyle Avrupa’da bestelenmiş eserleri tanıttığı yazısının son sayfasını teknik bir arıza nedeniyle geçen sayımızda yayımlayamadık. O yüzden yazıyı bu sayıda yeniden yayımlıyoruz. Yazarımızdan ve okurlarımızdan özür diler, iyi okumalar dileriz...

Serhan Bali
Format 1 DERGİ
Yorumlarınız
Yorum yazmak için lütfen üye olun
Fiyatı 12,00 TL (KDV Dahil)
 
Lütfen Kullanıcı Girişi Yapınız
Kullanıcı Girişi
- Yeni Üye Ol
- Şifremi Unuttum
Beni Hatırla
   
Gizlilik İlkesi & Yardım
Mikrop Gramofon
Akçaağaç Sokak No:1/1A Acıbadem/İstanbul
Tel : +90 216 545 0386
GSM : +90 532 343 9328
Fax : +90 216 326 3920
Email : info@mikropgramofon.com

(C) Tüm Hakları saklıdır. 2005, Mikrop Gramofon
Designed by Kalmera.net
Trusted SSL Certificate