Arama
Andante Sayı 115
Kategori DERGİ/Andante
Firma Andante
Basım Yeri ve Tarihi Mayıs 2016
Tanıtımlar Değerli Okurlarımız,

Elinizde tuttuğunuz Andante’nin Mayıs sayısı aynı zamanda dergimizde bir dönemin kapandığına işaret ediyor. Hayır, sakın korkmayın, derginin kapandığı falan yok; aksine tazelenip güçleniyor. En azından, işin mutfağında olan bizler böyle düşünüyoruz. Nasıl mı? 2002 yılından beri sürdürdüğü “klasik müzik dergisi” formatından çıkıp bir “müzik kültürü dergisi” formatına bürünerek... Klasik Batı Müziği tutkunları yani dergimizin has okurlarından kimilerinin bu işe “bozulduğunu” görür gibi oluyorum. Aman sakın... Böyle duygulara kapılmanıza gerek olmadığı kanısındayım zira Klasik Batı Müziği yani Andante’yi Andante yapan müzik türü yine dergimizin baş köşesindeki yerini koruyacak.

Haziran sayısından itibaren yenileyeceğimiz Andante’nin çok daha geniş kapsamlı bir dergi olacağını söylememe herhalde gerek yok. Bugünkünden çok daha büyük bir uğraşın altına girdiğimizin de elbette farkındayız. Haziran sayımızda yenilenen Andante’yi incelediğinizde sizlerin de emeğimizin farkına varacağınızı umuyoruz. Umarız ki bu emeklerimiz boşa çıkmaz da sizlere eskisinden daha da çok beğeneceğiniz bir Andante armağan edebilmiş oluruz.

Neden böyle bir değişikliğe gitmeye gereksinim duyduk? İki sebebi var. Bildiğiniz üzere, Andante, kurulduğu 2002 yılından beri yaşamını bağımsız bir sanat dergisi olarak sürdürüyor. Sadece reklam ve satış gelirlerine bağlı kalarak yaşamanın, bir ana sponsor tarafından desteklenmemenin yüklediği fedakarlığa yaklaşık 14 yıldır dergi olarak tek başımıza katlandık. Sıkıştığımız günler de oldu ama yayınımıza ara vermeyi asla aklımıza getirmedik; periyodumuzu esnetmeyip her sayı çıkmayı sürdürdük. Dergimizin sadık okurları, çalışmalarımızı yakından takip edenler, bu süreçte gerçekten büyük bir mücadele verdiğimizin farkındadırlar mutlaka diye düşünüyorum. Lakin günümüzün, 2000’lerin ilk 10 yılıyla kıyaslanamayacak kadar zorlu ekonomik koşulları, Andante gibi, arkasında holding ve benzeri bir yapı bulunmayan bir aylık sanat dergisinin yaşamasını bugüne dek hiç olmadığı kadar zorlaştırmış durumda.

Öyle ki, bu ekonomik daralma yayın piyasamızdaki bazı oyunculara maalesef havlu attırdı. Andante de onlardan biri olmamak için arayışlara girdi. Bu noktada geliyoruz ikinci sebebe. Baskıyı durdurup online dergi olarak yaşamını sürdürmeye karar veren pek çok süreli müzik yayını da var. Öyle bir noktaya geldik ki, Türkiye’de şu anda müzik dergisi nerdeyse kalmadı. İnternet devreye girdi, biraz da o yüzden, diye düşünenler de haklı ama bir yere kadar. Tamam İnternet hakikaten çok zengin ve rekabet etmesi fevkalade güç, üstelik bizlerin de artık dergi yaparken yararlandığı en büyük kaynak ama Türkiye gibi Türkçe basılan müzik yayınlarının son derece sınırlı olduğu bir ülkede pek çok online kaynağın İngilizce başta olmak üzere Batılı dillerde yazıldığı için takip edilemediğini de böyle düşünenlere hatırlatalım. Dolayısıyla, bu yabancı kaynakların da Türkçeye ya doğrudan ya da çoğunlukla yaptığımız gibi alıntılanarak, kaynak olarak kullanılarak aktarımı hala kaçınılmaz bir gereksinim.

Dergilerini kaybetmiş farklı türdeki müziklerin ülkemizdeki okuyucularına da seslenmek arzusundayız. Andante’nin klasik müzik dergisinden müzik kültürü dergisine evrilmesini bu yüzden benimseyip kolları sıvadık. Neden farklı bir dergi oluşturma yoluna gitmeyip de Andante’yi dönüştürmeyi düşündük? Çünkü Andante’nin saygınlığına ve marka değerine çok güveniyoruz. Andante Klasik Batı Müziği dergisi olarak yıllar içinde edindiği saygınlığı müzik kültürü dergisi formatına büründüğünde daha da pekiştirerek ulaştığı kitleyi genişletip çeşitlendirecektir diye düşünüyorum. Müzik türlerinin ahenkli biçimde kaynaştığı bir dergi çıkartmak düşüncesi aslında bizde yeni değil; Andante bu misyonu 2000’li yılların başlarında bugünkünden çok daha küçük çapta üstlenmeyi denemiş ama belki de yeterince cesur davranamadığımızdan dolayı istediğimizi elde edememiştik. Şimdiyse daha bilinçli ve daha geniş bir perspektiften yola çıkarak bu işe soyunduk ve bu kez başarılı olacağımıza yürekten inanıyoruz.

“Türkiye’nin Müzik Kültürü Dergisi” Andante’nin Haziran sayısında görüşmek üzere!..

Serhan Bali
Format 1 DERGİ
Yorumlarınız
Yorum yazmak için lütfen üye olun
Fiyatı 10,00 TL (KDV Dahil)
 
Lütfen Kullanıcı Girişi Yapınız
Kullanıcı Girişi
- Yeni Üye Ol
- Şifremi Unuttum
Beni Hatırla
   
Gizlilik İlkesi & Yardım
Mikrop Gramofon
Akçaağaç Sokak No:1/1A Acıbadem/İstanbul
Tel : +90 216 545 0386
GSM : +90 532 343 9328
Fax : +90 216 326 3920
Email : info@mikropgramofon.com

(C) Tüm Hakları saklıdır. 2005, Mikrop Gramofon
Designed by Kalmera.net
Trusted SSL Certificate