Arama
Andante Sayı 110
Kategori DERGİ/Andante
Firma Andante
Basım Yeri ve Tarihi Aralık 2015
Tanıtımlar 2015 yılının son sayısıyla huzurlarınızdayız. Yayın dünyası ekonomik bakımdan sıkıntılı günler geçirmeye devam ediyor. Reklam gelirleri geçtiğimiz yıla kıyasla çok ciddi biçimde düştü. Bu ekonomik ortamda bağımsız bir kültür sanat dergisini bu kalitede okuyucuya her ay ulaştırmanın maliyeti ne yazık ki inanılmaz bir yüke dönüşmüş bulunuyor. Biz Andante çalışanları olarak dergimizi yaşatmak için elimizden geleni yapmaya gayret ediyoruz. Sadık okuyucularımızın da şu içinde bulunduğumuz ortamda Andante’ye her zamankinden daha çok sahip çıkmaları, dergilerini her ay düzenli edinemiyorlarsa eğer abone olmaları, bittiyse yenilemeleri, sevdiklerine Andante aboneliği hediye etmeleri, en büyük arzularımızın başında geliyor. Her yıl sonu üzerinde durduğumuz konuyu yeniden gündeme getiriyor ve Andante aboneliğini de yıl sonu armağanlarınız arasına sokmanızı bekliyoruz.

Klasik müzik dünyamıza emek veren isimlerin başında gelen Arda Aydoğan’ı geçtiğimiz ay içinde erken yaşta kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Aydoğan daha geçenlerde Bakırköy Belediyesi Leyla Gencer Sahnesi’nin sanat yönetmenliği görevini üstlenmiş ve bu güzel sahnede kısa bir süre içinde yeni bir sezon inşa etmişti. Aydoğan’la son olarak Leyla Gencer Şan Yarışması’nın final gecesinde karşılaşıp ayaküstü sohbet etmiş, heyecan içinde bana söylediği ‘Bakırköy’de Türkiye’nin ilk özel opera sahnesini kuracağız’ müjdesini zihnimin bir köşesine not etmiştim. Aydoğan’ın hayata geçirmesine maalesef ömrünün vefa etmediği bu düşünü gerçeğe dönüştürebilecek birileri umarım çıkabilir günün birinde bu ülkede. İKSV tarafından Bakırköy Leyla Gencer Sahnesi’ne devredilen Leyla Gencer Müze Evi’nin sağlıklı biçimde korunabilmesi de en büyük temennilerimizin başında geliyor. 2018 yılında onuncu ölüm yıldönümünde anacağımız ‘Türk Divası’ndan geriye kalan ne var ne yoksa onlara gözümüz gibi bakmamız gerektiği aşikar.

Klasik müzik alanında çok güzel şeyler olmaya devam ediyor Türkiye’de. Yaşadığımız nice olumsuzluk arasında bu güzellikleri görmeyi bazen ihmal ettiğimiz oluyor. Örneğin İstanbul’da bulunan Notre Dame de Sion Lisesi’nin Türkiye’nin uluslararası boyuttaki tek piyano yarışmasının bu yıl ikincisini düzenlemiş olması her türlü takdirin üzerinde. Lisenin ayrıca sezon içinde düzenli olarak konserler veren bir senfoni orkestrasına ve güzel bir konser salonuna sahip olduğunu hatırlatalım. Sanat Deliorman Notre Dame Piyano Yarışması üzerine bu sayımızda yazdı. Kayıt ve kitap yayıncılığı alanında da güzel gelişmelerin haberini verirken mutlu oluyoruz. Lila Müzik, ÇAĞSAV ve Kalan Müzik kayıt alanında, Pan Yayıncılık ve Müzik Eğitimi Yayınları da kitap alanında ekonomik durgunluğa rağmen güzel işler ortaya koymayı sürdürüyorlar. Okuyan ve dinleyen müzikseverler ise, binbir emek ve fedakarlıkla ortaya konulan bu ürünleri -beğenilerine uygunsa elbette- satın almaktan kaçınmayıp hem yayıncılara hem de yazarlara ve müzisyenlere destek olmalılar diye düşünüyorum. Tüm okurlarımıza şimdiden, 2015 yılından daha umut ve huzur dolu geçireceğimiz bir yeni yıl dilerim...

Serhan Bali
Format 1 DERGİ
Yorumlarınız
Yorum yazmak için lütfen üye olun
Fiyatı 10,00 TL (KDV Dahil)
 
Lütfen Kullanıcı Girişi Yapınız
Kullanıcı Girişi
- Yeni Üye Ol
- Şifremi Unuttum
Beni Hatırla
   
Gizlilik İlkesi & Yardım
Mikrop Gramofon
Akçaağaç Sokak No:1/1A Acıbadem/İstanbul
Tel : +90 216 545 0386
GSM : +90 532 343 9328
Fax : +90 216 326 3920
Email : info@mikropgramofon.com

(C) Tüm Hakları saklıdır. 2005, Mikrop Gramofon
Designed by Kalmera.net
Trusted SSL Certificate