Arama
Andante Sayı 107
Kategori DERGİ/Andante
Firma Andante
Basım Yeri ve Tarihi Eylül 2015
Tanıtımlar 2015’in ilk güz sayısıyla karşınızdayız. Tatil ortamından henüz kopulamayan Ağustos ayında hazırlandığı için malzeme toplamakta biraz zorlandıysak da yine de elimizden geldiğince zengin bir içerik sunmaya gayret ettik. Öncelikle okurlarımızı memnun edeceğine inandığım güzel bir haber vereyim. Ekim ve Kasım sayılarımızdan itibaren yeniliklerle karşınızda olacağız. Dergiyi hallaç pamuğu gibi atmayacağız önceki yıllarda olduğu gibi ama seveceğinizi umduğumuz hoş köşeler ve yeni yazarlarla tanıştıracağız sizleri.

Kendimizi tutamayıp birini bu sayıdan itibaren konuk etmeye başladık bile. Emre Nurbeyler 15 yaşında bir üstün yeteneğimiz. Piyanoda ve bestecilikte iddialı. Aynı şekilde yazmakta da iddialı olduğunu, bir süredir takip ettiğimiz bloğundan anlamakta gecikmedik. Yaşına göre kendisini ifade edebilmekteki becerisine şapka çıkardık. Emre’nin piyanoda ve bestecilikte olduğu kadar düşünce ve fikirlerini yazıya dökmekte de yakın bir gelecekte ustalaşacağına eminim. Nurbeyler geçtiğimiz yaz davetli olarak katıldığı Princeton’daki bir piyano seminerinden izlenimlerini paylaşıyor bu sayıdaki ilk yazısında. Yazısı teknik içerik de taşıdığı için, amatör ve profesyonel müzisyenlere hitap eden Müzisyen sayfalarına aldık. Klasik müzik literatürümüzün genç kalemler eliyle zenginleşmesi beni bir yazar ve editör olarak sevindiriyor ve geleceğe dair umutlandırıyor.

Geçen sayılarda aramıza katılan Can Çakmur ve Semih Uçar düzenli olarak yazmaya devam ediyorlar. Çakmur’un unutulan besteci Alkan’ı, Uçar’ın ise 20. yüzyılın kült bestecisi Stockhausen’ın trajik bir yaşamöyküsüne sahip annesini tanıttıkları yazıları ilgiyle okunmayı hak ediyorlar. Bu sayıda aramıza katılan bir başka genç arkadaşımız da, konserleri takip etmeyi olduğu kadar yazmayı da çok seven Deniz İlbi. O da bundan böyle hem basılı dergide hem de portalda gözlemlerini Andante okurlarıyla paylaşacak. İzmir Festivali’nin koordinatörlüğünü uzun yıllar yaptıktan sonra ünlü Finlandiyalı tiyatro ve opera yönetmeni Erik Söderblom’le bir yıl önce evlenerek Helsinki’ye yerleşen Ceyda Berk-Söderblom müzik endüstrisinden kopmuş değil. O da, başta yeni ülkesinin zengin konser ve festival dünyası olmak üzere dünya üzerinde takip ettiği klasik müzik etkinliklerini Andante okurları için kaleme alacak. İlk yazısı, Finlandiya’nın yıllardır süren ikonik festivallerinden biri olan Kuhmo Oda Müziği Festivali. Eminim siz de benim gibi, Berk-Söderblom’un keyifli yazısını okuduktan sonra önümüzdeki yaz Kuhmo’ya gidip bu oda müziği cennetini görmeye can atacaksınız.

Klasik müzik coğrafyasının farklı köşelerini tanıtan bu tip yazılara 12 yıldır her sayımızda ısrarla yer veriyoruz. Okurun ufkunu açtığını düşündüğümüz bu yazılar sayesinde koltuğumuzdan kalkmadan bizler de yazıda bahsi geçen şehirlere, mekanlara, etkinliklere doğru yolculuk yapıyor ve yazarın izlediği konserleri, operaları, festivalleri sanki biz de izlemiş gibi oluyoruz. Ayrıca bu tip yazılar bu şehirleri, mekanları, etkinlikleri ileride bir gün ziyaret etme arzusu da uyandırıyor bizde. Tıpkı, sosyal medyada geçenlerde paylaştığı mesajında dergimizi altı yıldır aksatmadan okuduğunu ve geçen sayılarımızdan birinde yazarımız Yalçın Akyıldız’ın Luzern Festivali ve Luzern KKL Salonu üzerine yazdığı yazısını okuduktan sonra içine doğuveren yolculuk dürtüsüne kendini kaptırıp bu yaz Luzern’e yolunu düşürdüğünü ifade eden Çağrı Öncel gibi.

Bendeniz de Ekim sayısından itibaren, klasik müziğin yerel ve global yansımaları üzerine haber ve yorumlarımı aktaracağım yeni bir köşe hazırlayacağım. Kapakta da, klasik müziğe farklı başlangıç yolları üzerine okurlarımızı yönlendireceğimiz dosyalara yer vereceğiz, yılın belirli aylarında. Amacımız, her zaman olduğu gibi, ülkemizdeki klasik müzik tutkunlarına yabancı dilde süreli yayın takip etmelerine gerek kalmayacak bir içerik sunabilmek. Bu hedefimizi önümüzdeki yayın döneminde daha da somut hale getirmeyi amaçlıyoruz. Andante’nin ilgi ve takdirle takip edildiğini bize ulaşan tepkilerden anladığımız özel ek yayınları da, hız kesmek şöyle dursun, daha da hızlanarak sürecek. Masamızın üzerinde, okurlarımıza ulaştırılmayı bekleyen çok cazip ek yayın projeleri var. Andante yazı işleri kadrosu olarak bu temaları ek yayın formatında sizlere ulaştırmak için sabırsızlanıyoruz.

Bir konser-opera-bale-dans sezonunun daha başlamasını iple çekiyoruz!

Serhan Bali
Format 1 DERGİ
Yorumlarınız
Yorum yazmak için lütfen üye olun
Fiyatı 8,00 TL (KDV Dahil)
 
Lütfen Kullanıcı Girişi Yapınız
Kullanıcı Girişi
- Yeni Üye Ol
- Şifremi Unuttum
Beni Hatırla
   
Gizlilik İlkesi & Yardım
Mikrop Gramofon
Akçaağaç Sokak No:1/1A Acıbadem/İstanbul
Tel : +90 216 545 0386
GSM : +90 532 343 9328
Fax : +90 216 326 3920
Email : info@mikropgramofon.com

(C) Tüm Hakları saklıdır. 2005, Mikrop Gramofon
Designed by Kalmera.net
Trusted SSL Certificate