Arama
Andante Sayı 106
Kategori DERGİ/Andante
Firma Andante
Basım Yeri ve Tarihi 2015
Tanıtımlar Bugüne kadar nice anıtı, binası, mabedi tarih içinde türlü sebeplerden dolayı ortadan kaybolmuş İstanbul’da bir önemli yapı vardır ki müzikseverler olarak ardından ne kadar gözyaşı döksek azdır. Dolmabahçe Sarayı Tiyatrosu’dur bu talihsiz yapı. Bu sayıda kapağa taşıdığımız hikayesini, Emre Aracı’nın her zamanki usta işi anlatımıyla okuyacağınız tiyatro binası, İstanbul’un 19’uncu yüzyıl ortalarından itibaren tarihe karışan sanat mabetlerinden yalnızca biridir. Geçirdiği yangın ve derken imha edilmesiyle birlikte topyekun ortadan kalkan Dolmabahçe Sarayı Tiyatrosu günümüze kalabilseydi eğer, bizim de şimdi, küçüklüğünden dolayı her ne kadar sembolik nitelikte dahi olsa, bir imparatorluk dönemi tiyatromuz olabilirdi.

Bu biblo benzeri yapının makus talihi insana ister istemez şehirdeki diğer önemli sahne sanatları binalarının başına gelenleri anımsatıyor. Beyoğlu’nda şimdiki Çiçek Pasajı’nın yerinde bir zamanlar duran Naum Tiyatrosu, şu an kocaman bir katlı otoparkın bulunduğu Tepebaşı Tiyatrosu, Saray Sineması, Şan Sineması... Anadolu topraklarında Batı müziği tarihinin yazıldığı bu ikonik mekanlar ne acıdır ki yıllar içinde şu veya bu sebepten dolayı elimizden gitmiş. Nasıl bir belleksizliktir bu, düşünebiliyor musunuz? Elimizde bu binalara ait o kadar az sayıda görsel var ki... Birkaç gravür, resim ve siyah-beyaz fotoğraf, hepsi o. Bunların dışında, her yıl birer ikişer kaybettiğimiz duayen sahne emektarlarımızın sözlü tarih kabilinden anılarına sahibiz. Ve şimdi ne acıdır ki, gözlerimizin önünde çürüyen AKM de bu gidişle aynı kaderi paylaşacak. Şu an kullandığımız tarihi geçmişe sahip sanat binalarına yegane örnek olarak Kadıköy Süreyya Operası’nı gösterebiliriz. Yıldız Sarayı Tiyatrosu da bu anlamda tarihi öneme sahip ama boyutları maalesef işlevsel olmanın çok uzağında. Tarihi salonlarımıza sahip çıkamayışımız yüzünden, sahnesinde İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın 1970’li yıllarda konserlerini verdiği İTÜ Maçka Kampüsü’nün içindeki Mustafa Kemal Amfisi’ni bile tarihi salon sayar hale geliyoruz.

Gezi Parkı eylemlerinin konuşulduğu dönemde Radikal gazetesindeki köşemde İstanbul’u yönetenlere bir çağrıda bulunmuş ve Topçu Kışlası’nın ihya edilmesi isteniyorsa eğer, aynı isteğin Dolmabahçe Sarayı Tiyatrosu için de söz konusu olabileceğini öne sürmüştüm. Ama bu isteğin gerçekleştirilmesinin, kültür-sanat alanına yönelik duyarlığımızdan bağımsız olmadığı gerçeğinin de farkındaydım elbette. O hengamede teklifimle hiçbir mercinin ilgilenmediğini söylememe herhalde gerek bile yok.

Emre Aracı kapak konumuzu, büyük Polonyalı kemancı ve besteci Henryk Wieniawski’nin Dolmabahçe Sarayı Tiyatrosu’nun yanmasından sonra ziyaret ettiği İstanbul’da, Dolmabahçe Sarayı’nda verdiği konserle bağlantı kurarak, her zamanki yoğun ve ayrıntı zengini üslubuyla okurlarına aktardı. Yaz aylarıdır, hafif konularla geçiştirmek gerekir demedik ve okurlarımız için birbirinden ilginç konuların ardı ardına sıralandığı zengin bir içerik hazırlamaya gayret ettik. Örneğin, Şefik Kahramankaptan Temmuz ayı başında Ankara’da Bilkent MSSF’de düzenlenen Bilkent Gitar Günleri’ni yine büyük bir adanmışlıkla izleyip aldığı önemli notları okurlarımızla paylaştı. Diğer yazı ve röportajlarımız da tarafınızca keşfedilmeyi bekliyor...

Son yılların en sıcak günlerinden birinde İstanbul’da bu yazıyı kaleme aldığım sırada gelecek sezon girişeceğimiz yenilikleri düşündükçe içimi tatlı bir serinlik kaplıyor. Yeni köşelerimiz, aramıza yeni katılacak yazarlarımız, birbirinden cazip kapak konularımızla sonbaharda çok farklı bir Andante geliyor, şimdiden söyleyeyim. Huzurlu ve müzikle dopdolu bir yaz tatili geçirmenizi dilerim.

Serhan Bali
Format 1 DERGİ
Yorumlarınız
Yorum yazmak için lütfen üye olun
Fiyatı 8,00 TL (KDV Dahil)
 
Lütfen Kullanıcı Girişi Yapınız
Kullanıcı Girişi
- Yeni Üye Ol
- Şifremi Unuttum
Beni Hatırla
   
Gizlilik İlkesi & Yardım
Mikrop Gramofon
Akçaağaç Sokak No:1/1A Acıbadem/İstanbul
Tel : +90 216 545 0386
GSM : +90 532 343 9328
Fax : +90 216 326 3920
Email : info@mikropgramofon.com

(C) Tüm Hakları saklıdır. 2005, Mikrop Gramofon
Designed by Kalmera.net
Trusted SSL Certificate