Arama
Andante Sayı 102
Kategori DERGİ/Andante
Firma Andante
Basım Yeri ve Tarihi Nisan 2015
Tanıtımlar Geldi geliyor, oldu oluyor derken, klasik müzik alanındaki çok ama çok mühim bir etkinliği ülkemizin başkentinin en seçkin orkestralarından birinin ev sahipliğinde gerçekleştirmiş olmanın mutluluğu ve kıvancını yaşıyoruz. Kısa adı ICMA olan International Classical Music Awards yani Uluslararası Klasik Müzik Ödülleri, derginiz Andante’nin de 2011 yılından beri bir parçası olduğu son derece prestijli bir oluşum.
Bu birliğin öyle çok karmaşık bir varoluş amacı yok. Jüri üyesi sıfatıyla bir araya gelen, içlerinde Andante’nin de yer aldığı Avrupa’nın tanınmış klasik müzik dergileri ve radyo istasyonlarının asli amacı, her yıl kaydettiği başarılarla öne çıkan ama global klasik müzik endüstrisi tarafından yeterince öne çıkartılmayan sanatçıları ve kayıtlarını, ödüllendirmek suretiyle gündeme getirmek. Her yıl olduğu gibi bu yılki törende de -türlü sebeplerden dolayı- her zaman gündeme gelmeyen ama çok başarılı olduğu aşikar olan sanatçı ve toplulukları öne çıkartmaya çalıştık.
28 Mart Cumartesi akşamı düzenlediğimiz ödül töreni ve gala konserine ev sahipliği yapan Bilkent Senfoni Orkestrası (BSO), davetli olarak Ankara’ya gelen tüm yabancı klasik müzik profesyonellerinin takdir ve beğenisini kazandı. Türkiye’de bırakın BSO’nun varlığını, kayda değer bir klasik müzik ortamı ve birikimi olup olmadığı konusunda bile kafalarında hiçbir fikir olmayan insanlar Ankara’ya geldiklerinden itibaren, tabiri caizse neye uğradıklarını şaşırdılar. Törenin ardından ülkelerine uğurladığımız ICMA jüri üyeleri, kayıt ve sahne dünyasının tüm önemli isimleri, gördükleri profesyonellikten son derece etkilenmiş olarak ülkelerine döndüler. Hala sözlü ve yazılı tebrikler almaktayım bu törenin bir parçası olan pek çok profesyonelden. Ben de bu vesileyle, başarılı ve özverili organizasyonlarından dolayı BSO yetkililerini bir kez de buradan kutlarım.
Türkiye gibi global klasik müzik endüstrisinde maalesef hiçbir ağırlığı ve etkisi bulunmayan bir ülkede bu tip uluslararası etkinlikler düzenlemenin anlamı bir başka oluyor. Bilkent’le ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz bu etkinlik aslında Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın son yıllarda büyük başarıyla gerçekleştirdiği uluslararası tanıtım faaliyetiyle benzerlik taşıyor. BİFO da düzenli biçimde yaptığı bu etkinlikleri sayesinde son birkaç yıl içinde klasik müziğin yükselen yıldızlarından biri olarak görülüyor. Sıkça gezen bir müzik yazarı olarak hangi ülkeye gitsem o ülkenin müzik çevrelerinde Fazıl Say’ın ardından BİFO’nun ismi ve kayıtlarına aşina olunduğunu sevinçle gözlemliyorum.
Sıra şimdi BSO’da gibi gözüküyor! Orkestranın Işın Metin’den sonraki yeni yöneticisi olan klarinet sanatçısı Nusret İspir’in kafasında heyecan uyandıran projeler var. 20 yaşındaki BSO ülkemizin en seçkin orkestralarının başında geliyor ama tıpkı BİFO’nun uluslararası tanıtım atağına çıkmadan önceki durumu gibi, BSO’nun da global çapta çok ciddi bir tanıtım eksikliği var. Ankara’ya davet ettiğimiz yabancı klasik müzik profesyonellerinin hemen hiçbiri BSO’yu tanımıyordu. Başta Nusret İspir olmak üzere orkestranın yöneticileri de bu durumun farkında. Törenimiz bu eksikliğin tespit edilmesi ve gereğinin yapılması konusunda, anladığımız kadarıyla onlara da iyi bir fikir ve motivasyon verdi.
Bu gurur verici ödül töreni ve gala konserinden tüm ayrıntıları önümüzdeki sayıda sizlerle paylaşacağız. O güne kadar sağlıcakla kalın...
Serhan Bali
Format 1 DERGİ
Yorumlarınız
Yorum yazmak için lütfen üye olun
Fiyatı 8,00 TL (KDV Dahil)
 
Lütfen Kullanıcı Girişi Yapınız
Kullanıcı Girişi
- Yeni Üye Ol
- Şifremi Unuttum
Beni Hatırla
   
Gizlilik İlkesi & Yardım
Mikrop Gramofon
Akçaağaç Sokak No:1/1A Acıbadem/İstanbul
Tel : +90 216 545 0386
GSM : +90 532 343 9328
Fax : +90 216 326 3920
Email : info@mikropgramofon.com

(C) Tüm Hakları saklıdır. 2005, Mikrop Gramofon
Designed by Kalmera.net
Trusted SSL Certificate