Arama
Andante Sayı 93
Kategori DERGİ/Andante
Firma Andante
Basım Yeri ve Tarihi Temmuz 2014
Tanıtımlar Değerli okurlarımız, Temmuz sayımıza hoşgeldiniz. Sizlerle çoktandır bu köşede dergimizin içeriğine dair sohbet etmemiştik. Bu sayıda yaptığımız bir değişiklikten hareketle içeriğimiz, temalarımız, yazarlarımız üzerine konuşalım istedim. Bir sürprizimiz de var ki, onu yazının sonuna sakladım. Bu sayıdan itibaren, yazarlarımızın konser-opera-kayıt eleştirilerini derginin en sonunda, bu içeriğe ayırdığımız özel sayfalarda değil, kulis sayfalarından hemen sonra bulabileceksiniz. Böyle yapmamızın birkaç sebebi var. En önemlisi; bize ulaşan bazı geri bildirimlerde, bu metinlerin arzu edilenden az okunduğuna dair yapılan yorumlardı. Bu sayfalarımızın üzerine, başlığından itibaren sinen “ciddiyetten” çekinen kimi okurlarımızın, sahne ve kayıt dünyasına dair aslında çok yararlı bilgiler ve gözlemlerin geniş kitlenin anlayıp zevk alarak okuyacağı bir üslupla paylaşıldığı bu sayfaları es geçmesi bizi düşündürüp tavır almaya sevk etti. Biz de, her sayı özenerek hazırlanan bu sayfaları, daha fazla okunmasını amaçladığımız için, değişik bir mizanpajla yayımlamaya karar verip, daha önce kullandığımız “Kaçırmadık” başlığını yeniden benimsedik.

“Eleştiri” müzik dünyamızda hala sorun teşkil eden bir konu. Maalesef ülkemizdeki müzisyenlerin çok ama çok azı kendileri hakkında yazılan eleştiri metinlerine tahammül gösterebiliyor. Övdünüz mü, sizden iyisi yok; ama az da olsa yermeye kalktınız mı, görmezliğe gelinmekten tutun hakkınızda yersiz dedikodular çıkartılmaya kadar varan bir dizi “tedbir” toplumsal düzeyde alınabiliyor. Andante eleştiri metinlerini bugüne dek daima sorumlu yayıncılık anlayışıyla kitleyle paylaşmayı tercih etti. Hiçbir müzisyenimizin kariyerini sarsmaya dönük kıran, döken eleştiriler yayımlamadık bugüne dek. Bize herhangi bir sebeple tavır almış müzisyenlerden kalemimizle öç almaya kalkmadık (Bazılarına garip gelebilir bu satırlar ama ülkemizdeki müzik eleştirisi edebiyatını inceleyenler ne demek istediğimi anlayacaklardır). 12 yıllık Andante’yi bilenler biliyor, hep yapıcı olmaya dikkat ettik.

Bu, işin müzisyen yönü ama bir de okur yönü var. Okurlarımızın da eleştiri sayfalarına daha fazla ilgi göstermesini hep arzuluyoruz. Bu sayfaların bir “uzmanlık alanı” olarak algılanmaktan çıkarak, popülerleşmesini istiyoruz. Okurların izlemedikleri konserler-operalar, dinlemedikleri kayıtların eleştirisini, görüşüne ve kalemine güvendiği yazarların gözlüğüyle okumasında sayısız yarar olduğunu düşünüyoruz. Bilgileri ve görgüleri dolaylı yoldan genişler, takip ettikleri müzisyenlerin ne yapıp ettiği hakkında güncel bilgiye sahip olurlar, bilmedikleri veya o güne kadar fark etmedikleri detayları yazar sayesinde öğrenirler, kendileri de aynı fikirdeyse bundan ayrı bir mutluluk duyarlar. Yazarın eksik bıraktığı veya tüm kolektif çabamıza rağmen satırlarında maddi hataya yer verdiği yazılar da olabilir ki, dikkatli okurlarımızın gözünden bunlar da kaçmayacaktır ve zaten kaçmıyor da.

Andante’nin eleştiri alanında her okura hitap eden renklilikte bir yazar kitlesine kavuştuğunu düşünüyorum. Son olarak Egemen Berköz’ün de aramıza katılmasından dolayı mutluyuz. Egemen Bey yıllar boyu Cumhuriyet gazetesinin kültür-sanat şefi olarak görev yaptıktan sonra gazetesinden emekli oldu ve kendisini İstanbul’un konser-opera hayatını izleyip yazmaya adadı. Edebiyatçılıktan gelme güçlü kalemi, gözlem gücü ve hoş üslubuyla Berköz’ün tiryakileri günden güne artıyor. İki yeni yazarımız daha var bu sayıda. Piyanist ve orkestra şefi Orçun Orçunsel klasik müzik dünyamızda özgün kimliğe sahip sıradışı figürlerden biri. Sadece iyi bir müzisyen değil, aynı zamanda çok okuyan ve düşünen, entelektüel kişiliğiyle de öne çıkan Orçunsel’in denemelerini keyifle okuyacağınızı tahmin ediyorum.

Akın Yazgaç’ın Andante’ye on yıl önce verdiği E.T.A. Hoffmann başlıklı ilk yazısını hatırlayanlar çıkacaktır mutlaka. Yazgaç’la tam on yıl sonra yeniden bir araya geldik. Geçen süre zarfında daha donanımlı ve alanına vakıf bir bilim adamına dönüştüğünü gördüğüm Yazgaç, ilk olarak Mimar Sinan Üniversitesi’nin taze müzikbilim dergisinde yayımlanan Beethoven yazısıyla Andante’deki yerini yıllar sonra tekrar aldı. Dergimize özel yazılarını Eylül ayından itibaren okuyacağınız Yazgaç’ın köşesi için bulduğu ismin ne olduğunu merak edebilirsiniz. Thaleia, eski Yunancada “çiçek açan” anlamına gelen dokuz Mousa’dan birinin ismi.

Her sayısında yer alan eleştiri, mizah, müzikbilim yazıları, söyleşileri, klasik müzik dünyasından haberleri, genç yeteneklerimize olduğu kadar kıdemli müzisyenlerimize de ilgi gösteren geniş boyutlu yayın politikasıyla Andante, 2002 yılı Ekim ayında yayımlanan ilk sayısından beri benimsediği “Türkiye’nin Klasik Müzik Dergisi” sloganının içini dolduran bir yayıncılık anlayışını taviz vermeden sürdürüyor. Sizlere 93’üncü sayımızı sunuyoruz. Bu demek oluyor ki, 100’üncü sayımıza az kalmış. 2015 yılı Şubat ayında çok farklı, koleksiyonluk bir özel sayıyla karşılaşacağınızı şimdiden söyleyeyim. Global klasik müzik dünyasında genellikle Temmuz-Ağustos ayları dergilerin tek sayı olarak çıktığı aylardır. Ama Andante Ağustos ayında da çıkacak. Bu da, sizlerin ilgisinden aldığımız güç ve motivasyon sayesinde gerçekleşiyor. Bizlerin anlatacağı şey çok. Sizler yeter ki dergimizle birlikte olmaya devam edin.

Gelelim, yazının başında andığım müjdeye... Andante bilindiği üzere internet üzerinde de çok aktif bir yayın. Web sitemiz, geniş takipçi kitlemizin memnuniyeti için sürekli güncelleniyor, Facebook’taki Andante grubu ise 12 bini aşkın üyesiyle en popüler müzik gruplarının başında geliyor. Yayıncılığın geleceğinin internette yattığı düşüncesinden hareketle, Andante’nin internet portalı şu sıralarda yeni baştan dizayn ediliyor. Tamamen yenilenmiş, son model bir altyapı ve çağdaş bir tasarımla karşınıza gelecek olan www.andante.com.tr için şimdiden hazırlıklı olun derim. Bu yeni portalda, dergimizin her sayısının e-dergi olarak okunabilmesi dahil pek çok şey mümkün olacak. Bizi izlemeye devam ediniz...

Unutkanlık notu: Haziran 2014 sayımızla birlikte verdiğimiz İstanbul Müzik Festivali ekinin kapağında yer alan sanatçımız Gülsin Onay’ın fotoğrafının Aykut Uslutekin tarafından çekildiği bilgisine yer vermemişiz. Bu unutkanlıktan ötürü Sayın Uslutekin’den özür dileriz.

Serhan Bali
Format 1 DERGİ
Yorumlarınız
Yorum yazmak için lütfen üye olun
Fiyatı 7,00 TL (KDV Dahil)
 
Lütfen Kullanıcı Girişi Yapınız
Kullanıcı Girişi
- Yeni Üye Ol
- Şifremi Unuttum
Beni Hatırla
   
Gizlilik İlkesi & Yardım
Mikrop Gramofon
Akçaağaç Sokak No:1/1A Acıbadem/İstanbul
Tel : +90 216 545 0386
GSM : +90 532 343 9328
Fax : +90 216 326 3920
Email : info@mikropgramofon.com

(C) Tüm Hakları saklıdır. 2005, Mikrop Gramofon
Designed by Kalmera.net
Trusted SSL Certificate