Arama
Andante Sayı 92
Kategori DERGİ/Andante
Firma Andante
Basım Yeri ve Tarihi Haziran 2014
Tanıtımlar Andante’nin Haziran sayısını sizlere ulaştırmaya çalıştığımız bir sırada, ülkemizin prömiyer festivalinin açılış konserine katılma olanağı buldum. “Yurdumuzdaki festivallerin atası” sayabileceğimiz İstanbul Müzik Festivali’nden bahsediyorum. Daha önce 31 Mayıs’ta yapılacağı duyurulan 42. İstanbul Müzik Festivali’nin açılış konseri, çok yerinde olduğu sonradan anlaşılan bir kararla, 1 Haziran Pazar akşamına alındı. 31 Mayıs’ta Taksim meydanı ve civarının yeniden kapatılmasına neden olan, geçtiğimiz yıl yaşanan Gezi Parkı olaylarının yıldönümü, Festival yönetimine bu kararı aldırmıştı. Yine de, acaba olaylar ertesi güne de yayılır mı, diye endişe etmedik değil.

Demokratik bir hak olarak görülmesi gereken protesto etme özgürlüğünün bu hakkı hiçe sayan idari yetkililer tarafından nasıl da şiddetle bastırıldığını geçen yıldan beri iyi bildiğimizden dolayı, sonunun mutlaka ölümle bittiğini gördüğümüz bu gösterilerden artık endişe eder olduk. Neyse ki, olayların birinci yıldönümünde yaşanan nahoş olaylar 1 Haziran’a sarkmadı ve İKSV açılış konserini iyi bir dinleyici katılımıyla Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenleyebildi. Rahat bir nefes alanların başında ise Festivalin direktörü Yeşim Gürer Oymak geliyordu. Zira geçen yıl tüm şiddetiyle yaşadığımız Gezi Parkı eylemleri sırasında Festival konserleri de epeyi baltalanmış, müdavimler evlerinden çıkmaya korkar olmuşlar, çıkabilenler ise ülkede yaşanılan genel moral bozukluğu sebebiyle konser coşkusuna haklı olarak yabancılaşmışlardı.

Festival Onur Ödülü bu yıl piyanist Gülsin Onay’a takdim edildi. Onay’ın sahnede yaptığı konuşmada ödülünü “Gezi ruhu”na adaması, ben dahil kendisini yakın tanıyanları hiç şaşırtmadı zira bu büyük sanatçı geçen yıl olayların patladığı andan itibaren sosyal medya üzerinden verdiği mesajlarla dik ve kararlı duruşunu cümle aleme sergilemişti. Mesaj vermeyi yeterli bulmamış olacak ki, yaşamını sürdürdüğü Cambridge’den uçağa atladığı gibi İstanbul’a gelip, Taksim meydanına kurulan piyanoda resital vererek gönülleri bir kez daha fethetmişti. Gülsin Onay’ın, olayların bağrında yaşayan bizlerden teklif beklediği sanki içime doğmuş olacak ki, kendisini bu amaçla İstanbul’a ilk davet eden, sosyal medyada yayınlanan yazımla bendeniz olmuş, Onay da “Taksim’de bir resital vermek istemez misiniz?” mesajımı anında “elbette, geliyorum” diye cevaplayıp dediğini yapmıştı. Dostu ve meslektaşı İbrahim Yazıcı’nın Gülsin Onay üzerine kaleme aldığı hoş tanıklığı dergimizin bu sayısıyla birlikte ücretsiz olarak dağıtılan İstanbul Müzik Festivali Özel Eki’nde bulabilirsiniz. Onay, Festivalin açılış konserinin yanı sıra tüm konserlerinde de ücretsiz dağıtılacak bu çok özel çalışmamızın kapağını onurlandırıyor.

Peki ya genç viyolonselcimiz Dorukhan Doruk’a ne demeli... 2011 yılı Donizetti-Andante ödüllü 23 yaşındaki bu muazzam yeteneğimiz açılış konserinin solistiydi. Gürer Aykal yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde Çaykovski’nin Rokoko Varyasyonları’na getirdiği ipeksi yumuşaklıktaki yorumuyla hepimizi mest etti o akşam Doruk. Sıra yoğun alkışın ardından bis eseri çalmaya geldiğinde o da tıpkı, geçtiğimiz ay Cannes’da Altın Palmiye ödülüne değer görülerek tüm Türkiye’yi mutlu eden başarılı yönetmenimiz Nuri Bilge Ceylan’ın yaptığı gibi, ölen gençlerimize ve Soma faciasında yaşamını yitiren madencilerimize adadı, Adnan Saygun’un solo viyolonsel için Partita’sından, dinleyeni anında uhrevi aleme taşıyan o meşhur Allegretto bölümünü. Doruk’la yapılmış mini söyleşiyi ve genç sanatçımızın Çaykovski’nin sevilen eseri üzerine yazdığı program notunu özel ekimizde okuyabilirsiniz.

42. İstanbul Müzik Festivali’nin açılış konserinin diğer eserleri Saygun’un Bir Orman Masalı adında, ilk kez dinleme olanağı bulduğum fevkalade ilginç eseriyle, Doğa’ya Saygı temalı Festivalin “tematik bestecisi” sayabileceğimiz Mendelssohn’un İskoç Senfonisi’ydi. 27 Haziran’da son bulacak İstanbul Müzik Festivali’nin, sadece özel ekimizin değil, elinizde tuttuğunuz sayının da kapağını kısmen de olsa süslediği söylenebilir. Kapak fonunda, dünyaca ünlü piyano ikilimiz Güher ve Süher Pekinel’in yıllar önce çizdikten sonra bu yılki festivalin afiş görseli olması amacıyla kullanılmak üzere İKSV’ye verdikleri soyut resimlerinden bir kesit yer alıyor. Yaşayan efsane Zubin Mehta’ya Festivalin Yaşamboyu Başarı Ödülü’nün ise 21 Haziran’daki konserden önce takdim edileceğini buradan duyurayım. Yazarımız Ahmet Makal’ın Mehta üzerine bir değerlendirme yazısını yine özel ekimizin sayfaları arasında bulabilirsiniz.

Sizleri Haziran sayımızla baş başa bırakırken, artık bir tiryakilik yarattığını gördüğümüz Andante’nin tematik ek çalışmalarının önümüzdeki aylarda farklı konu başlıklarıyla süreceği müjdesini vereyim. Temmuz sayımızda görüşmek üzere...

Serhan Bali
Format 1 DERGİ
Yorumlarınız
Yorum yazmak için lütfen üye olun
Fiyatı 7,00 TL (KDV Dahil)
 
Lütfen Kullanıcı Girişi Yapınız
Kullanıcı Girişi
- Yeni Üye Ol
- Şifremi Unuttum
Beni Hatırla
   
Gizlilik İlkesi & Yardım
Mikrop Gramofon
Akçaağaç Sokak No:1/1A Acıbadem/İstanbul
Tel : +90 216 545 0386
GSM : +90 532 343 9328
Fax : +90 216 326 3920
Email : info@mikropgramofon.com

(C) Tüm Hakları saklıdır. 2005, Mikrop Gramofon
Designed by Kalmera.net
Trusted SSL Certificate