Arama
Andante Sayı 88
Kategori DERGİ/Andante
Firma Andante
Tanıtımlar Değerli okurlarım, geçtiğimiz sayının kapak konusu olan TÜSAK dosyası, tahmin ettiğimiz gibi, büyük bir ilgiyle karşılandı. Bilgi kirliliği yaşadığımız, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın devlete bağlı sahne sanatları kurumlarının kapısına kilit vuracağı söylenen yasa tasarısı hakkında bilgi vermekten ısrarla kaçındığı ve hatta tasarı hakkında ilgi almak isteyenlere “böyle bir yasa çalışmamız bulunmuyor” dediği ortamda Andante’nin olayı tüm boyutlarıyla irdeleme amacını taşıyan kapsamlı dosyası önemli bir işlev yüklendi. Geniş bir katılım listesi oluşturan “Türkiye Sanatçılar Hareketi”nin Ankara’dan yaptığı ve bizim de dosyamızda yer verdiğimiz uyarı mektubundan sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde 30 Ocak 2014 tarihinde önemli bir konferans düzenlendi. Benim de konuşmacı olarak katıldığım bu toplantının en önemli yanı, “TÜSAK yasa tasarısını hazırlayan ekibin başındaki kişi” olarak sanat kamuoyunda tanınan Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül’ün de konuşmacı olarak o gün aramızda bulunmasıydı. Gül, “konuşmasını yaptıktan sonra diğer konuşmacıları dinlemeden gider” endişesini ise, toplantının başından sonuna kadar koltuğundaki yerini muhafaza etmek suretiyle giderdi.

Gül’ün işi, tahmin edileceği üzere son derece güçtü. Üniversitenin Santral İstanbul kampüsündeki küçük salonu tıklım tıklım dolduran sanatçılar ve sanatçı örgütlerinin temsilcileri, ayaklarına kadar gelmiş müsteşar yardımcısını terletmeye ve yasa tasarısını protesto etmeye niyetli olduklarını, Üniversitenin Kültür Politikaları ve Yönetimi Araştırma Merkezi Müdürü ve bu konferansın mimarlarından biri olan Doç. Dr. Asu Aksoy’un açış konuşmasını mütemadiyen bölerek sergilediler. Zaten toplantının tansiyonu o andan itibaren hiç düşmedi. Ben de konferansın ikinci kısmında, Bilgi Üniversitesi’nin öğretim görevlilerinden biri olan ve Türkiye’de kültür politikaları alanında yaptığı çalışmalarla tanınan Serhan Ada, Radikal gazetesinden dostum Cem Erciyes’in yaptığı konuşmalardan sonra görüşlerimi paylaşmak üzere mikrofona uzandım. Konferansta yaptığım, ama konuşmacılara tanınan sürenin azalmasından dolayı kısmak zorunda kaldığım konuşmamın tam metnine Klasik Batı Müziği Yahoo Grubu ve serhanbali.andante.com.tr internet adresinden ulaşabilirsiniz.

Bakanlıkta bu ay içinde sanatçı örgütleriyle yapılacağı bizzat müsteşar yardımcısı Gül tarafından duyurulan TÜSAK konulu toplantının içeriğinin ne olacağı hala belli değil. Bu tasarıda hiçbir dahli olmayan sanat camiası bu noktaya gelindikten sonra hangi bağlamda bu çalışmaya dahil edilecek? Sanat camiasının “Bakanlığın yıkım çalışması” olarak görülen bu yasa tasarısı üzerindeki çalışmalara dahil olmak istemeyeceği çok açık. Öte yandan Bakanlığın bu toplantıda sanatçılardan yasa tasarısı hakkında görüş almasını veya görüşlerinden yararlanmasını da pek beklemiyorum. Tahminim, bu toplantının, tıpkı sahne sanatları kurumlarının genel müdürlerine yapıldığı söylenen türden bir brifing olarak görülmesi. Yani sanatçı örgütleri TÜSAK yasa tasarısı hakkında birinci elden “bilgilendirilecek”, hepsi o. Öte yandan, yasanın önümüzdeki ayın sonunda yapılacak yerel seçimden önce çıkmayacağı da aşikar. AKP’nin bu seçimden güçlenerek çıkması halinde, son birkaç yıldır pişirdiği TÜSAK yemeğini artık masalara servis etmek isteyeceği de kuvvetle muhtemel. Ondan sonrası mı? Sonrası bence tufan... Bekleyip göreceğiz.

Bu sayımızın kapağını yazarımız Dr. Emre Aracı’nın yine arşivdeki tozlu sayfalar arasında yaptığı müzik arkeolojisi çalışmalarının çarpıcı bir örneğine ayırdık. Gezegenler adlı orkestra süitiyle tüm dünyada tanınan ünlü İngiliz besteci Gustav Holst’un işgal altındaki İstanbul’da görevli olarak geçirdiği sürede yazdığı satırlardan yola çıkan yazarımız ortaya yine zevkle ve hayretle okuyacağınızı düşündüğüm bir araştırma metni çıkardı. Andante’nin önümüzdeki sayılarında müzikbilim temeline dayalı metinlere daha fazla yer verebilmeyi umuyorum. Aslında bugüne kadar yayımladığımız bu tür metinlerin sayıca fazlalığı göz önüne getirildiğinde bir “popüler klasik müzik dergisi” olarak “haddimizi fazlaca aştığımız” bile söylenebilir. Ama biliyoruz ki, Andante misyon sahibi bir klasik müzik dergisi. Burası ne Almanya ne de Fransa. Müzik alanındaki temel kaynaklardan hala yoksunuz. Sadece yabancı dil bilenler piyasada bulabildiği az sayıdaki temel kaynağa ulaşabiliyor. Dolayısıyla, Andante bu alanda büyük bir sorumluluk taşıyor. Türkiye’nin her yerine ulaşabilen; sineması, tiyatrosu olmayan illerde bile abonesi bulunan dergimizde belli bir kültürel birikim düzeyine sahip tüm okurlarımızın rahatça anlayacağı dil ve üslupta yazılmış müzikbilim temeline dayalı metinlere önümüzdeki sayılarda daha fazla yer vereceğiz. Ülkemizin seçkin besteci ve müzik tarihçilerinden biri olan Bilkentli genç akademisyen Onur Türkmen’in yazılarına düzenli olarak yer vermeye başlamamızı, bu niyetimizin işaret fişeği olarak yorumlayabilirsiniz. Ayrıca önümüzdeki sayılarda yeni yazarlar ve yeni köşelerle karşınızda olacağımızın müjdesini de bu vesileyle vereyim.

Andante bildiğiniz gibi, son birkaç yıldır, yurt sathında düzenlenen küçüklü büyüklü klasik müzik etkinlikleri için özel ek çalışmalarının altına imza atıyor. Özenle hazırladığımız bu özel yayınlar çok beğenildiği için bize her yıl yenilerini hazırlamamız yönünde talepler geliyor. İşte bu eklerden birini daha gelecek sayımızla birlikte elinizde bulacaksınız. Son yılların en iddialı programını hazırlayan Ankara Müzik Festivali için hazırlıyoruz bu çalışmayı. Bu sayımızla birlikte ise, artık tiryakilik yarattığını gözlemlediğimiz iki aylık Opera Bale Gazetesi’nin yeni sayısını veriyoruz.

Yazımı bir kez daha “Andante’ye abone olun” çağrısı yaparak bitireyim. Dergimize abone olmak, internet sitemiz sayesinde artık çok daha kolay. www.andante.com.tr adresine tıkladığınızda üst çubukta yer alan “Dergimiz” linkine tıklayıp “Online abone olun” seçeneğini kullanarak ya da 0216 325 27 13 numaralı telefonumuzu iş saatleri içinde arayarak aboneliğinizi başlatabilirsiniz. Abone olan okurlarımıza seçkin bir klasik müzik CD kaydı armağan etmeyi sürdürüyoruz.

Serhan Bali
Format 1 DERGİ
Yorumlarınız
Yorum yazmak için lütfen üye olun
Fiyatı 7,00 TL (KDV Dahil)
 
Lütfen Kullanıcı Girişi Yapınız
Kullanıcı Girişi
- Yeni Üye Ol
- Şifremi Unuttum
Beni Hatırla
   
Gizlilik İlkesi & Yardım
Mikrop Gramofon
Akçaağaç Sokak No:1/1A Acıbadem/İstanbul
Tel : +90 216 545 0386
GSM : +90 532 343 9328
Fax : +90 216 326 3920
Email : info@mikropgramofon.com

(C) Tüm Hakları saklıdır. 2005, Mikrop Gramofon
Designed by Kalmera.net
Trusted SSL Certificate