Arama
Andante Sayı 82
Kategori DERGİ/Andante
Firma Andante
Tanıtımlar Yaz sayımızı hazırlarken, bulabildiğim sınırlı zaman içinde Hermann Hesse’nin 1943 yılında yazdığı Boncuk Oyunu isimli romanı ikinci kez okumaya çalışıyordum. Hesse’nin, totaliter bir iktidarın insanlığın geleceğini nasıl şekillendirdiğini ve aydın kesimin tüm olup bitenler karşısındaki duyarsızlığını simgesel bir dille eleştirdiği, maddi ve manevi anlamdaki kişilik inşası, kültürlenme ve bireyin aydınlanma sürecini dile getirdiği bu kitabı, pek çok bilim ve sanat dalını ama hepsinden önce, müzik ve matematiği bir araya getirmesine dayanıyor. Günümüzden 60 yıl önce yazılan bu roman en çarpıcı eleştirisini ise medyaya yöneltiyor. Kitaptaki “föytön çağı”ndan nasıl çıkacağımız sorunsalı içinde kaybolmuşken, bu kitabı klasik müziksever okurlarımıza tavsiye etmekten kendimi alamıyorum. 'Bu sıcakta bu kadar simgesel bir bildungsroman okunur mu' demeyin sakın, lütfen okuyun…

Yaz sayımızın kapak konusu, 400'üncü ölüm yıldönümünde Venosa Prensi Carlo Gesualdo. Bir lavtacı, bir besteci ve bir katil! Carlo Gesualdo’nun bestelediği müzikler, Boncuk Oyunu’nda olduğu gibi hepimizin usunda sınırları zorlasın istiyorum. Lütfen bizi kapak konumuz ile yargılamayın, bu ülkede yalnız Andante tarafından işlenebilecek bir kapak konusu ile karşınızda olmanın haklı gururunu hissediyoruz.

Az sonra sayfalarını çevireceğiniz bu sayımızda yine birbirinden hoş söyleşiler ve yazılar okuyacaksınız. Genç bestecimiz Barış Perker’in dünyaca ünlü orkestra şefi Bernard Haitink, Serhan Bali’nin kariyerinin ilk yıllarında İstanbul ve Ankara’da konserler yöneten, İstanbul Devlet Opera’sında unutulmaz temsillere imza atan, 1997 yılından bu yana ise Erl Tirol Festivali’ni düzenleyen yaşayan efsane Gustav Kuhn ve Herrenchiemsee Festivali Sanat Yönetmeni olan yine dünyaca ünlü şef Enoch zu Guttenberg ile samimi söyleşileri, Alexandra Ivanoff’un sezon sonunda ülkemizde ilk konserlerini veren dünyaca ünlü bariton Thomas Hampson’a yönelttiği özel soruları ile dikkat çeken röportajı, Güray Başol’un Esra Berkman ile kanun üzerine sıcak sohbeti, Feyzi Erçin’in İstanbul Müzik Festivali öncesinde Sol Gabetta ile yaptığı söyleşiyi ve benim Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü Başkanı Tolga Tüzün ile yaptığım röportajı ilgiyle okuyacağınızı umuyorum.

Açık ve net değerlendirmeleriyle tanıdığınız ünlü kalemimiz Şefik Kahramankaptan bu ay kendi köşesinde Budapeşte’de piyanistimiz İdil Biret ile geçen iki gününü ve 20. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali’nde dünya prömiyerini yapan Aspendos-Yüzyılların Aşkı balesinden izlenimlerini yazdı. Yakup Kıvrak hocamız “Yumak” adını verdiği yazı dizisinin ikinci bölümünde bizlere cumhuriyetin ilk yıllarındaki müzik atılımlarını anımsatıyor. Değerli yazarımız Dr. Emre Aracı bu sayımızda yine müzik dünyasında az bilinenlerin kapılarını aralayıp bizleri Londra’nın efsanevi Alhambra Tiyatrosu’na götürüyor. Dr. Halil Tekiner’in Beethoven’in sağırlığı, hastalıkları ve ölümünü işlediği yazısını ise bir solukta okuyacağınızı düşünüyorum. Öte yandan Avrupa mimarlık tarihinde “konser salonlarının altın çağı” olarak adlandırılan dönemde inşa edilen, kusursuz akustiğe sahip İsviçre'nin Zürih Tonhalle Salonu’nu Yalçın Akyıldız’ın rehberliğinde ziyaret edebilirsiniz.

“Bir Başkadır Aspendos’ta Aida” başlıklı kritiği ile Üstün Akmen, mezzosoprano Magdalena Kožená’nın şef Andrea Marcon yönetimindeki Venedik Barok Orkestrası eşliğinde verdiği Aya İrini konserinden izlenimlerle Ayşe Öktem, Thomas Hampson’un BİFO eşliğindeki İstanbul konserini anlatan yazısıyla Tufan Türenç, Leipzig Wagner Festivali’nden gözlemleriyle Ece İdil, Rambert Dans Topluluğu’nun Labryrinth of Love turnesini Andante adına takip eden Selen Yılmaz, yeni çıkan Hi-Fi cihazları üzerine değerlendirmeleriyle Hadi Özyaşar, Klasik Gitar köşesiyle Tolgahan Çoğulu ve “Piyano Kliniği’mizin uzman doktoru” Buğra Gültek, Evde Müzik Keyfi başlığı altında piyanoda Haluk Tarcan’ın ev konserini anlatan Deniz Banoğlu, Henri Matisse’in 1910 tarihli tablosunu kaleme alan Zekeriya S. Şen… Kapak konumuza hayat veren, daha önce de Andante'ye yaptığı katkılarla okurlarımızın tanıdığı bir isim olan dünyaca ünlü Amerikalı müzik eleştirmeni Alex Ross ve aynı konudaki ufuk açıcı yazısıyla Ufuk Çakmak… Ela Oktay’ın hazırladığı Ne Dinliyorlar köşesinde Saadet Baykal, Remzi Buharalı… Benim Koleksiyonu’mda ünlü senarist Süleyman Çobanoğlu… Kayıt Masası’ndaki albüm eleştirilerimizle hepimiz buradayız.

Eylül sayımızda görüşmek üzere, iyi okumalar,

Ahu Ünalp
Format 1 DERGİ
Yorumlarınız
Yorum yazmak için lütfen üye olun
Fiyatı 7,00 TL (KDV Dahil)
 
Lütfen Kullanıcı Girişi Yapınız
Kullanıcı Girişi
- Yeni Üye Ol
- Şifremi Unuttum
Beni Hatırla
   
Gizlilik İlkesi & Yardım
Mikrop Gramofon
Akçaağaç Sokak No:1/1A Acıbadem/İstanbul
Tel : +90 216 545 0386
GSM : +90 532 343 9328
Fax : +90 216 326 3920
Email : info@mikropgramofon.com

(C) Tüm Hakları saklıdır. 2005, Mikrop Gramofon
Designed by Kalmera.net
Trusted SSL Certificate