ÇAĞDAŞ KAYNAKLAR|DERGİ|DİĞER KİTAPLAR|KLASİK BATI MÜZİĞİ|KLASİK TÜRK MÜZİĞİ|NOTA KİTAPLARI|VAKIF MADALYASI ALANLAR SERİSİ
Arama
İnci'nin Kitabı
Ahmet Adnan Saygun
Kategori NOTA KİTAPLARI
Firma Müzik Eğitimi Yayınları
Basım Yeri ve Tarihi Ekim 2017
Barkod 9786056155796
Tanıtımlar Ahmet Adnan Saygun, ilk dönem eserlerinden olan İnci’nin Kitabı’nı (Piyano için 7 Parça, Op. 10) 1934 yılında bestelemiştir. Besteci bu eserini Fransa’da “Schola Cantorum”da eğitim gördüğü yıllarda armoni ve kontrpuan dersleri aldığı öğretmeni Madam Eugène Borrel’e ithaf etmiştir.

Türk halk ve geleneksel müziğimizi yansıtan bu kitap İnci, Afacan Kedi, Ma-sal, Kocaman Bebek, Oyun, Ninni ve Rüya başlıklı yedi kolay parçadan oluşmaktadır. İnci’nin Kitabı İstanbul’da “Jorj. D. Papajorjiu” ve ABD. de “Southern Music Publishing Co. Inc.” (1952) tarafından basılmıştır.

Ünlü sinema yönetmeni Halit Refiğ’in, 1976 yılında Saygun hakkında bir belgesel çekmek üzere kendisi ile yapılan söyleşilerden, bu kitabın yurt dışında yayımlanan ilk eseri olduğunu öğrenmekteyiz. Kitap, o dönemde American Music Teachers Association (Amerikan Müzik Öğretmenleri Birliği) tarafından pek çok kitap arasından seçilerek, piyano öğretmenlerine tavsiye edilmiştir. Saygun bu söyleşide kitabı hakkında şunları demiştir:

“…Eserimin tavsiye edildiğini New York’tan gelen bir mektuptan öğrendim. Aradan bir süre geçtikten sonra bir üniversite öğretim üyesinin mektubu geldi. Talebelerinin eseri çok sevdiğini, beni tanımak istediklerini, fakat hakkımda yeterli bilgi bulamadıklarını yazıyordu. Ben de istediği bilgiyi gönderdim. Bir süre sonra bir mektup daha geldi aynı kişiden. ‘Anlatımınızdan Hıristiyan olduğunuz izlenimini edindik, gerçekten Hıristiyan mısınız?’, diye soruyor. Çünkü Müslüman’ın böyle bir şey yapamayacağına inanıyor. İşte bunlar işin acı tarafları. Türkiye’deki bütün kültür alanları için aynı şey söz konusu…”.

İnci’nin Kitabı çağdaş Türk piyano eğitimi dağarcığında oldukça önemli bir yere sahiptir. Ancak, bu eser uzun yıllar Türkiye’de yayını ve satışı olmaması nedeniyle fotokopi yoluyla çoğaltılarak eğitim müziğinde kullanılagelmiştir. Bu değerli eser, büyük bir titizlikle aslına uygun olarak Müzik Eğitimi Yayınları tarafından hazırlanmış ve Türk müzik eğitimine tekrar kazandırılmıştır.
Diğer Özellikler 23.00 cm x 30.50 cm, 16 sayfa
Format 1 KİTAP
Yorumlarınız
Yorum yazmak için lütfen üye olun
Fiyatı 25,00 TL (KDV Dahil)
 
Lütfen Kullanıcı Girişi Yapınız
Kullanıcı Girişi
- Yeni Üye Ol
- Şifremi Unuttum
Beni Hatırla
   
Gizlilik İlkesi & Yardım
Mikrop Gramofon
Akçaağaç Sokak No:1/1A Acıbadem/İstanbul
Tel : +90 216 545 0386
GSM : +90 532 343 9328
Fax : +90 216 326 3920
Email : info@mikropgramofon.com

(C) Tüm Hakları saklıdır. 2005, Mikrop Gramofon
Designed by Kalmera.net
Trusted SSL Certificate