Arama
aksel (kitapCD)
Kategori Caz/Nujazz
Yorumcu 123
Çıkış Tarihi 2009
Firma AISHA Records
İçindekiler 01-DngDngDng
02-Huzuv
03-Aksel
04-Şimdi
05-The Owl
06-Thats Why
07-Kar Ekspresi
08-SOT
09-Podimos
10-Buz
11-Doğumgün
12-Balina
13-The Dive
14-The Ending
Tanıtımlar SESLERIN VE RENKLERIN SENKRONİZE OLDUĞU İLK ALBÜM!

Kuzeye doğru yola çıkan ‘aksel’in büyüleyici hikayesi...

Müziğin hikayesi, hikayenin müziği, renklerin sesi ve seslerin rengi ile 123 dinlemeye kendinizi hazırlayın demek en doğru başlangıç olacaktır.

123’ün uzun zamandır üzerinde yoğunlaştığı ilk albümü ‘aksel’ üç bölümlük bir hikayenin birinci çalışması olarak, kasım ayının üçüncü günü piyasaya çıktı. Bu büyüleyici çalışmanın yaratıcıları; davul, glockenspiel ve vokalde Berke Can Özcan, rhodes ve orgda Burak Irmak, bas, gitar ve lido orgda ise Feryin Kaya.

Üç değerli müzisyenden oluşan 123’ün ‘aksel’ isimli ilk çalışması, grubun kendi plak şirketi 'aisha records' etiketini ve aisha records'un ilk albümü olmanın haklı gururunu taşıyor. Albümün Türkiye ve dünya dağıtımı Mikrop Gramofon, konser organizasyonları ve menajerliği ise Hip Productions tarafından yapılıyor.

Hiçbir zamana ait olmayan bu albümü anlatabilmek için, Berke Can Özcan’ın yazmış olduğu hikayeden biraz bahsetmek gerek:

Zamanın belli olmadığı bir an, turuncu saçlı, kırmızı yanaklı, sıskaca bir çocuk olan ‘aksel’ güneyde bir şehirden, kuzeye yola çıkar. Yol boyunca üzerinde bol paçalı mavi pantolonu, mavi beyaz çizgili gömleği ve içinde bulunduğu duruma göre rengi değişen atkısı vardır. Haftalarca biriktirdiği bozuk paralar ile kendine eskici dükkanından bir çanta alır. Yalnız kalmak isteyince gittiği ‘Huzuv’ apartmanı, pembe renkli olup, kentin en yüksek binasıdır, camları kırık ve hiçbir kilitli kapısı yoktur. ‘aksel’ elinde çantası, kolunun altında battaniyesi ile ‘Huzuv’un dağınık katlarında, odalarında gezer ve hayatından ilk kez terasa çıkar. Teras bulutlara yakın, rüzgarlı, yalın ve huzurlu bir yerdir. ‘aksel’in içini büyük bir huzur kaplar ve o an terasın alçak duvarının dibinde bir kar baykuşu ile karşılaşır. Baykuş yalnızca ‘aksel’in duyabileceği bir şarkı mırıldanır. Rengarek atkılarla dolu olan ‘aksel’in çantası artık baykuşun yeni yuvası olur.

‘aksel’ çantasında baykuş ve atkıları ile hiç kimselerin olmadığı bir tren istasyonuna gelir, o sırada ‘Kar Ekspres’ isimli, 123 sefer sayılı bir kara tren yaklaşır. Başı çekenle birlikte yalnızca üç lokomotiften oluşan ‘Kar Ekspres’in en arka vagonundan ön vagonuna kadar farklı büyüklük ve kalınlıklarda, karmakarışık borular vardır. Çantasında baykuş ile ikinci vagona binen ‘aksel’, alnı cama yapışık bir şekilde geçen rayları seyre dalar. Mutluluktan neredeyse ağlamak üzeredir. O sırada kendini eşsiz bir deniz ürünleri sofrasında bulur. ‘aksel’ ve boynunda peçetesi ile baykuş bütün bu güzel yemeklerin tadlarına bakarlar. O sırada ‘aksel’ treni kontrol etmekte olan lokomotifin merakıyla yerinden kalkar, kapıyı aralar, lokomotifi ve kendisinin bulunduğu ikinci vagonu birbirine bağlayan iki kapının arasında uzay boşluğu gibi bir siyahlığın ve soğukluğun farkına varır. ‘Kar Ekspres’in sürücüsü ve ‘aksel’ o an karşılaşırlar ve birbirlerine birer yabancı edası ile yaklaşmazlar, aralarında uzun zaman önce bir yerde bırakılmış olan diyaloğu devam ettiren iki kişinin dinginliği vardır. Siyah pelerinli ve siyah bereli olan bu adamın adı ‘arve’dir. Yerçekimsiz boşluktan geçen ‘aksel’ farklı kalınlıklardaki metal borular ile dolu olan üçüncü vagona gelir. Borular aslen vagonun sonunda dev bir orgun parçalarıdır. ‘aksel’ kendini orgun başında bulur, orgu çaldıkça çıkan ses dev bir kütle gibidir, raylarca iletilmekte ve trenin en küçük parçaçığını bile titretmektedir. ‘aksel’ orgu çaldığı esnada ‘Kar Ekspres’in diğer ucunda bulunan makinist ‘arve’nin yüzünde duyduğu sesin beklediği ses olduğunu gösteren bir ifade vardır. ‘aksel’ orgdan parmaklarını çekince tren durur ve tüm vagonlar buz kesilir, ‘aksel’ çantasını alır, küçük ayakları ile kara bastığı an tren geldiği yönün aksine doğru hareket eder, ‘aksel’ ve makinist ‘arve’ birbirlerine el sallarlar. Hikaye bir anda ‘aksel’in ‘Huzuv’u terk ettiği sabaha döner. ‘aksel’ ilk kez duvarda ‘anja’nın gölgesini görür. ‘aksel’ battaniyesini odada bırakır. ‘Huzuv’un tepesine toplanan bulutların yağmur suları o sırada bir delikten altın odaya doğru sızarak, yerden tavana doğru yükselmeye başlar.

‘Kar Ekspres’ten indiği an gür çamlarla dolu olan orman ‘Podimos’a varan ‘aksel’ bir patikadan yürümeye başlar. Patika ‘Podimos’un çıkış yoludur. ‘aksel’ ormandan çıkar çıkmaz sarı renkli atkısının üzerine bir uğur böceği konduğunu görür ve atkısı anlık olarak kırmızıya dönüşür. ‘Podimos’un çıkışında bulunan ‘Buz Palas’a gelen ‘aksel’ eskimo evlerini andıran bu yapının içine girdiğinde buranın baykuşun evi olduğunu anlar. ‘Buz Palas’tan çıkan ‘aksel’ buzların üzerinde kayarak okyanusun kıyısına varır. Okyanusun kıyısında kendisini bekleyen balinayı gördüğü bu güzel gün aslen balinanın 123. doğumgünüdür. Elinde çantası ile balina ‘anja’nın sırtına binen ‘aksel’, artık balina cumhuriyetine doğru ilerlemektedir.


14 parçadan oluşan 'aksel' sanatçı Huban Korman tarafından çizilmiş 230 sayfalık bir illüstrasyon kitabı ile birlikte sunuluyor. Hikaye, albümdeki şarkıların sırası, sözlerin içeriği ve kitapta birbirini takip eden illüstrasyonlarla tam bir bütünlük sağlıyor. Hatta albümde duyulan her nota, renk ve illüstrasyonlar ile eşzamanlı olarak takip edilebiliyor.

123’ün 'aksel' isimli albümünü yakın gelecekte yine aisha records’dan yayınlanacak olan “stereo love” isimli bir EP, “arve” isimli kitap albüm, “lara” adında bir EP ve yine başka bir kitap albüm olan “anja” takip edecek. 'stereo love'dan itibaren vokalist Dilara Sakpınar’ın da ekleneceği albümler serisi şimdi 'aksel' ile başladı. 'aksel'deki hikaye 'arve' ve 'anja' albümlerinde tamamlanacak.

123'ün elemanları 2004'te yayınlanan Tamburada - Fantasik ve 2006'da yayınlanan DANdadaDAN - Sen Bana Birini Android albümlerindeki çalışmaları ile de büyük beğeni kazandılar. 123’ün üyeleri bu projelerle Türkiye ve Avrupa'da birçok festivalde yer aldılar, Berlin, Istanbul, Akbank Caz Festivali, Şimdi-Now (Stuttgart), Rock'n Coke, Kunstenfestival (Antwerp) ve Bridge to Turkey (Münih) bu organizasyonlardan bazılarıdır.
 
Bu grup sizi şaşırtabilir. Yumuşak nefesli vokallerden koca ve vahşi zillere ya da paslı bir harmonium'un izinden sevilenlerle dolu bir vadiye doğru yola çıkabilir, kendinizi evde hissedebilirsiniz. 
 


123, renkler içinde hareket etmeye benzer.

123, sizi gözyaşlarına boğduğu gibi bir çırpıda neşelendirebilir.

Bu büyüleyici hikaye ve muhteşem müzikleri ile ‘aksel’in yolcuğuna mutlaka sizde katılmalısınız.


123
Berke Can Özcan - davul, glockenspiel, vokal
Burak Irmak - rhodes, org
Feryin Kaya - bas, gitar, lido


www.123theband.com


Belirtilen fiyat, 230 sayfalık KİTAP & 1 CD fiyatıdır.

'Dünya ve Türkiye Genel Dağıtım Mikrop Gramofon'
Format 1 CD
Yorumlarınız
5 yıldız
31.10.2009 - tarık cakır
5 yıldız
01.03.2010 - Ali Reha Ağaoğlu
5 yıldız
çok başarılı.
03.05.2010 - emre dokucu
5 yıldız
21.05.2010 - Ahmet SÖNMEOCAK
5 yıldız
çok etkileyici
12.06.2010 - sezen gürlek
5 yıldız
21.06.2010 - bahar deliormanlı
5 yıldız
25.08.2010 - Alper Elmacı
5 yıldız
14.03.2012 - Ceren Gülcan
Yorum yazmak için lütfen üye olun
Fiyatı 49,90 TL (KDV Dahil)
 
Lütfen Kullanıcı Girişi Yapınız
Kullanıcı Girişi
- Yeni Üye Ol
- Şifremi Unuttum
Beni Hatırla
   
Gizlilik İlkesi & Yardım
Mikrop Gramofon
Akçaağaç Sokak No:1/1A Acıbadem/İstanbul
Tel : +90 216 545 0386
GSM : +90 532 343 9328
Fax : +90 216 326 3920
Email : info@mikropgramofon.com

(C) Tüm Hakları saklıdır. 2005, Mikrop Gramofon
Designed by Kalmera.net
Trusted SSL Certificate